Serbest bölgeler, Türkiye'deki uygulamaları ve ülke ekonomisine katkısı
Free trade zones, applications in Turkey and their contribution to Turkish economy
- Tez No: 87580
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
IX ÖZET Serbest Bölgeler bir ülkenin sınırları dışında olmakla beraber vergi yükümlülükleri bakımından gümrük hattı dışında kalan bölgelerdir. Bu bölgeler birtakım endüstriyel ve ticari faaliyetlerin ticaret hacmi ve ihracatını artırdığından ülkenin diğer yerlerine göre daha elverişli iş ortamları sağlarlar. Ülkemizdeki serbest bölgeler 1985'teki Serbest Bölgeler Kanunu'nun yürürlüğe girmesini takiben kurulmaya başlamıştır. Türkiye'deki serbest bölgelerde üretim, stok tesisleri, paketleme, genel ticaret, bankacılık ve sigortacılık gibi hemen her alanda faaliyet yapılabilmektedir. Yatırımcılar kendi binalarını\arazilerini kendileri inşa etme hakkına sahip oldukları gibi serbest bölgenin mevcut ofis alanları, atölye ve depolarını cazip fiyatlarla kiralayabilmektedirler. Türkiye'nin coğrafi konumu dikkate değer avantajlar sağlamaktadır. Türk Serbest Bölgeleri Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'deki başlıca limanlara komşudur. Türkiye'deki serbest bölgeler Mersin, Antalya, İzmir, İstanbul Atatürk Havalimanı, Trabzon, İstanbul Deri, Mardin, Erzurum ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sında bulunmaktadır. Türk Serbest Bölgeleri kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. Bunların bazıları aşağıda verilmiştir: Î& t.::':?;*^-.,"(jıSerbest Bölgeler gümrük hattı dışında kalan bölgelerdir. Bu bölgelerde yapılan faaliyetler vergi, döviz, kota sınırlamaları, ruhsat, fiyat, kalite, standardizasyon ve gümrük yönetmelik şartlarından muaftır. Uygulama ve yürütme safhalarında, bürokrasi ve red tape en aza indirgenmiştir. Serbest bölgeler özel şirketler tarafından yönetilmektedir. Serbest Bölge kazanç ve gelirleri Türkiye de dahil olmak üzere herhangi bir ülkeye önceden izin alınmaksızın hiçbir vergiye tabi olmadan transfer edilebilir. Serbest bölgelerde konvertibl para birimleri kullanılır. Bölgenin başlangıç gününden itibaren ilk on yıl içinde grev ve lokavt yapılması yasaklanmıştır. Servis ve işgücü maliyetleri Türkiye'de makul ölçülerdedir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Free Trade Zones are special sites within a country but counted as to be outside of the customs border in terms of tax obligations. They offer more convenient business climate in the sense that they increase trade volume and export for some industrial and commercial activities as compared to other parts of the country. Turkish Free Zones have been in action since 1985 following the enactment of the Free Zones Law. Almost all kinds of activities can be performed in Turkish Free Zones including manufacturing, storage facilities, packing, general trading, banking and insurance. Investors have the right to construct their own premises, while zones have available office spaces, workshops, or warehouses on rental basis with attractive terms. The geographical location of Turkey provides significant advantages. Turkish Free Zones are adjacent to the major ports on the Mediterranean Sea, the Aegean Sea and the Black Sea. In addition they are easily accessible from international airports and highways. The Turkish Free Zones are operating in Mersin, Antalya, Izmir, Istanbul Atatürk Airport, Trabzon, Istanbul Leather, Mardin, Erzurum, and Istanbul Stock Exchange.Xll Turkish Free Zones offer attractive incentives to all user companies including foreign originated ones. Some of these incentives are as follows: The free zones are outside of the customs borders. All activities held in free zones are exempted from the provisions concerning taxes, levies, foreign exchange, quota restrictions, license, price, quality, standardization and customs regulations. During the application and operation phases, bureaucracy and red tape are minimized. Free zones are managed by private companies. Free zones earnings and revenues can be transferred to any country including Turkey, freely without any prior permission and are not subject to any kind of taxes, duties and fees. Convertible currencies are used in the zones. Strikes and lock-outs are prohibited for a period of ten years from the beginning date of each zone. Cost of utilities and labor are reasonable in Turkey.