Yetişkin bireylerin hedonik açlık durumu ile öz kontrol ve öz yönetimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hedonic hunger withself control and self management of adults
- Tez No: 875818
- Danışmanlar: PROF. NAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hedonik beslenmenin besin tüketim örüntüsü, miktarı ve alımı üzerinde önemli bir rolü vardır. Bu araştırmada yetişkin bireylerde hedonik açlık durumu, öz kontrol ve öz yönetim ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Genel tarama modelinde tanımlayıcı-ilişkisel nitelikte tasarlanan bu araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 19-65 yaş arasındaki yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Çalışma grubu ise 375 erkek 415 kadın toplam 790 yetişkin bireydir. Araştırmada kişisel bilgi formu, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Aşırı Besin isteği Ölçeği (ABİS), Öz Kontrol ve Öz Yönetim Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmış; yüz yüze ve çevrimiçi hibrit veri toplama yöntemi ile veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada hedonik açlık durumu BGÖ puanı ile belirlenmiştir. Katılımcıların BGÖ toplam puan ortalaması (x ±ss) 3,13 ± 0,58 olup %88,61'inde hedonik açlık saptanmıştır. Yetişkin bireylerin BGÖ ile ABİS toplam puanları arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde anlamlı ilişki vardır (r=0,320; p0,05).
Özet (Çeviri)
Hedonic hunger has an important role on food consumption pattern, amount and intake. The aim of the study is to examine the relationship between hedonic hunger, self-control and self-management in adults. The research was designed as a cross-sectional study, consists of adult individuals between the ages of 19-65 living in Türkiye. The study group consisted of 790 adults, 375 males and 415 females. Personal information form, Power of Food Scale (PFS), Food-Cravings Questionnaires (FCQ) Self-Control and Self-Management Scale were used as data collection tools; Data were collected using face-to-face and online hybrid data collection method. In the study, hedonic hunger status was determined by the PFS score. The mean total score of the participants in the study was 3.13 ± 0.58 (x ± s) and hedonic hunger was found in 88.61% of the participants. There is a positive, weakly significant correlation between PFS and FCQ total scores of adult individuals (r=0.320; p0.05).