Hellen ve Roma dünyasında salgın hastalıklar (MÖ 500-MS 600)
Epidemic diseases in the Hellenic and Roman world (500 BC-600 AD)
- Tez No: 875830
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Toplumlar, Antik Çağlardan günümüze kadar binlerce yıldır devam eden salgın hastalıklara karşı sağlık merkezlerinde çeşitli yöntemlerle mücadele etmekte ve tedavi yolları bulmaya çalışmaktadır. Aniden ortaya çıkan ve toplu ölümlere neden olan bu hastalıklar, uygarlıklar üzerinde derin izler bırakmış ve tarihi şekillendirmekte önemli roller oynamışlardır. Hellen ve Roma kaynaklarında Homeros'tan itibaren zaman zaman bu hastalıkların izlerine rastlanmakta; bazılarının toplum üzerindeki siyasi, sosyo-ekonomik ve dini etkilerinin daha büyük olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple ilgili antik kaynaklarda Hellas'ta Atina Vebası, Roma'da Antoninus, Kyprianos ve Iustinianus vebalarından daha fazla bahsedilmektedir. Bu büyük salgınların siyasi yapının işleyişinde kaos ve istikrarsızlığı tetikledikleri, ekonomik açıdan iş gücü azalmasına ve üretimin aksamasına yol açtıkları, dini açıdan da pagan ve Hristiyan kültürlerde ilahi cezalandırmanın tezahürü olarak insan davranışları üzerinde pozitif ve negatif etkilere sahip oldukları görülmektedir. Bu tür hastalıkların sebepleri ve sonuçlarının hem merkezi idare hem de toplumun verdiği tepkiler açısından da incelenerek günümüzün de en büyük problemi olan bu konuya modern bakış açılarının getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Societies have been fighting against the epidemics, going on for thousands of years, from ancient times to the present, with various methods in health centers and trying to find treatment methods. These diseases, which appear suddenly and cause mass deaths, have left deep marks on civilizations and played important roles in shaping history. Although traces of these diseases, starting from Homer, can be found from time to time in ancient Hellenic and Roman sources, it is understood that some of them have greater political, socio-economic and religious effects on society. For this reason, the Plague of Athens in Hellas and the plagues of Antoninus, Cyprian and Justinian in Rome are mentioned more in the relevant ancient sources. It appears that these major epidemics trigger chaos and instability in the functioning of the political structure, cause a decrease in the workforce and disruption of production in economic terms, and have positive and negative effects on human behavior in religious terms as a manifestation of divine punishment in pagan and Christian cultures. The causes and consequences of such diseases should be examined in terms of the ractions of both the central administration and those of the society, and modern perspectives should be brought to this issue, which is the biggest problem of our day as well.