Özel gereksinimli çocuğu olan annelerde bilişsel davranışçı terapinin duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılığa etkisi
The effect of cognitive-behavioural therapy on emotion regulation and psychologi̇cal resi̇li̇ence in mothers with special needs children
  1. Tez No: 875860
  2. Yazar: ÖZLEM SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Deneysel desende, ön test-son test randomize kontrol gruplu model (2x2) olarak yapılan bu araştırmanın temel amacı Özel Gereksinimli Çocuğu Olan Annelerde Bilişsel Davranışçı Terapinin Duygu Düzenleme ve Psikolojik Dayanıklılığa Etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin bağlı bulunduğu üç derneğe kayıtlı olan özel gereksinimli çocukların anneleri oluştururken, örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan, sayısı power analizi sonucu belirlenmiş 64 anne oluşturdu. Etik kurul ve ilgili dernek izinleri alınan çalışma Şubat 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, araştırmaya katılan annelerin sosyodemografik verilerini değerlendiren tanıtıcı bilgi formu, duygu düzenleme becerilerini değerlendiren“Duygu Düzenleme Ölçeği”, psikolojik dayanıklılıklarını değerlendiren“Yetişkinler için Psikolojik dayanıklılık Ölçeği”, programı değerlendirmek amacıyla değerlendirme formu ve oturum içinde otomatik düşüncelerin belirlenmesi amacıyla“Otomatik Düşünceler Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın verilerinin analizinde, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılarak yapıldı. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Özel gereksinimli çocuğu olan annelerde bilişsel davranışçı terapinin duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılık üzerinde düzenleyici etkisi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research, conducted with a pre-test-post-test randomized controlled group design (2x2), is to determine the effect of Cognitive Behavioral Therapy on emotion regulation and psychological resilience in mothers of children with special needs. The population of the study consisted of mothers of children with special needs registered in three associations, while the sample consisted of 64 mothers who met the inclusion criteria determined by power analysis. The study, which obtained ethical committee and association approvals, was conducted between February 2020 and August 2021. Data collection included a demographic information form, the Emotion Regulation Scale, the Psychological Resilience Scale for Adults, an evaluation form for the program, and the Automatic Thoughts Scale to identify automatic thoughts during sessions. Data analysis was conducted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) (IBM SPSS Statistics 24). Frequency tables and descriptive statistics were used for interpreting the findings. The study found that Cognitive Behavioral Therapy had a regulatory effect on emotion regulation and psychological resilience in mothers of children with special needs.