Proteins and bioactive peptides extraction from food wastes and their modification by different processes to produce functional food products
Gıda atıklarından proteı̇n ve bı̇yoaktı̇f peptı̇d ekstraksiyonu ve fonksı̇yonel gıda ürünleri üretmek üzere farklı ı̇şlemlerle modı̇fı̇kasyonu
- Tez No: 875859
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAAT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Karpuz çekirdeği değerli bir protein içeriğine sahiptir ve fonksiyonel açıdan ve sağlık açısından yararlı etkilere sahiptir. Tipik olarak, karpuz çekirdeği, ağırlıkça yaklaşık %35-40 protein içerir, bu da onları vejetaryen ve vegan diyetleri için değerli bir protein kaynağı yapar. Karpuz çekirdekleri, ayrıca kalp sağlığı için faydalı olan doymamış yağları, özellikle tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları içerirler. Tohumlar, sindirime yardımcı olan ve sindirim sağlığını sürdürmeye yardımcı olan lif bakımından zengindir ve magnezyum, demir, çinko, potasyum gibi çeşitli mineraller bakımından da zengin bir kaynaktır; bu mineraller çeşitli vücut fonksiyonları için oldukça önemlidir. Sağlık yararları açısından, Karpuz çekirdeği, besin içeriği açısından besleyici ve sürdürülebilir bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Antrenman sonrası kas oluşturma diyetilerine de önemli bir katkı sağlar. Karpuz çekirdeklerinde bulunan protein ve lif, tokluk hissini teşvik edebilir ve genel kalori alımını azaltarak kilo yönetimine yardımcı olabilir. Karpuz çekirdeği proteini bir dizi sağlık yararı sunar ve dengeli bir diyet için bir protein kaynağı olarak tüketilmesi önemlidir. Karpuz çekirdeği proteinini, vegan, vejetaryen veya sağlıklı bir diyeti tercih eden kişilerin diyetine dahil etmek, protein alımını artırmak ve genel sağlık ve esenliği desteklemek için lezzetli ve pratik bir yol olabilir. Ancak karpuz çekirdekleri, yüksek protein içeriğine ve dengeli amino asit kompozisyonuna sahip olmalarına rağmen, genellikle meyveyi tüketirken atılırlar. Karpuz çekirdeği proteininin, biyoaktif peptitler, protein, amino asit gibi değerli içeriği açısından, şu ana kadar en yaygın kullanılan bitki protein kaynağı olan soya proteinine yakın olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Watermelon seeds (WMS) have valuable protein content and possess health beneficial effects regarding the functional foods. They generally comprise approximately 35-40% protein per weight, rendering them a significant protein reservoir for individuals adhering to vegetarian and vegan diets. Additionally, watermelon seeds encompass healthy fats, including monounsaturated and polyunsaturated fats, which contribute to heart health. Moreover, these seeds boast dietary fiber, facilitating digestion and promoting digestive well-being, alongside serving as a rich source of minerals like magnesium, iron, zinc, and potassium, essential for diverse bodily processes. In terms of health benefits, watermelon seed protein is a nutritious and sustainable plant-based protein source that offers various health benefits and a valuable addition to a post-workout or muscle-building diet. Protein and fiber in watermelon seeds can help promote satiety, which may aid in weight management by reducing overall calorie intake. While watermelon seed protein offers numerous health benefits, it's essential to consume them as a protein source for a balanced. Incorporating watermelon seed protein into the diet of people preferring vegan, vegetarian or healthy diet can be a delicious and convenient way to boost the protein intake and support overall health and well-being. Even though WMS are a potential protein source owing to their high protein content and the balanced amino acid composition, they are often discarded when eating the fruit and actually packed with nutrients, including protein. In terms of valuable contents of bioactive peptides, protein, amino acids and, WMS protein come close to soy protein, being the most broadly used plant protein source so far.