Cibuti yolundaki deformasyonların analizi
Analasis of distresses on djibouti road
  1. Tez No: 875862
  2. Yazar: MAHDI MOUSTAPHA AL-NAEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yol kaplaması dayanıklılığını kaybeder ve bir miktar hasar başlarsa da, bu alanda bir mühendis olarak, ömrü uzatmak için kaplamanın kapasitesi ile arabalardan etkilenme yük arasında iyi bir denge kurmalıyız. yumurta sarısı Üstyapı kapasitesiyle ilgili birçok çalışma çok dağınıktır ve Cibuti'deki kaplamalara özel olarak yayınlanmış herhangi bir üstyapı denetim protokolü mevcut değildir. Bu sağlama amacı, kullanım stresleri, hava durumu, malzeme yol ömrü üzerindeki etkisi ve mevcut yolların nasıl rehabilite bakımı veya uzun ömürlü yolların nasıl inşa edilme özelliği mevcut bilgileri özetlemek ve pekiştirmektir. Bu kapsamın kapsamlı literatür araştırmasını, Cibuti'deki çeşitli yolların mevcut yollarını kullanarak testin düzenlenmesi ve Cibuti hükümeti tarafından yayınlanan çeşitli raporlar içermektedir. Literatür taramaları, yayınlanmış standartların, teknik raporların ve bilimsel makalelerin incelemelerini içerir. İncelemede ele alınan konular, Cibuti'deki yolların gerçek, beton ve bitümlü kaplamaların kalan mekanik özellikleri ve bunların iklim ve yüklere göre koşulları ve çeşitli hasar onarım talimatları yer almaktadır. Jeoteknik test sonuçları, Alizee LCPC yazılımı ile bir yol tasarlamak için kullanılacaktır. Son olarak, araştırmalara dayalı olarak birbirinden ayrı testlere dayalı olarak, gelişmeler için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although road pavement can lose strength and start to develop some damage with the time so as an engineer in this field, we must find a good balance between the capacity of the pavement and the load due to the cars to growth the life of the road. Many studies on pavement capacity are very scattered and no published pavement inspection protocols specific to pavements in Djibouti are available. The purpose of this work is to summarize and consolidate current knowledge about the stresses of use, weather, materials impact on road life, and how to rehabilitate existing roads or build long-lasting roads. The scope of this work includes extensive literature research, testing of several roads in Djibouti using existing road data, and several reports published by Djiboutian government. Literature reviews include reviews of published standards, technical reports, and scientific papers. Topics covered in the review include the actual conditions of roads in Djibouti, the residual mechanical properties of concrete and bituminous pavements and their behaviour with respect to climate and loads, and various methods of repairing damage. The outcomes of geotechnical test will be used to design a road with Alizee LCPC software. Lastly, based on the research experimental testing, recommendations for future work are presented.