Kronik bel ağrılı bireylerde, spinal manipülatif diversified tekniği ile aktivatör enstrümanı yardımlı manipülasyonun karşılaştırılması
Comparison of spinal manipulative diversified technique and activator instrument assisted manipulation in individuals with chronic back pain
  1. Tez No: 875863
  2. Yazar: GÜNEŞ FURKAN SARIAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, kronik bel ağrısı olan bireylerde spinal manipülatif diversified tekniği ile aktivatör enstrümanı yardımlı manipülasyonun etkinliğini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Literatür taraması ve yapılan değerlendirmeler, her iki tekniğin de ağrı yönetimi ve işlevsellik üzerinde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir. Araştırmada, 46 katılımcı rastgele iki gruba ayrılmış, tedavi süreci boyunca ve takip dönemlerinde Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ), Oswestry Disability Index (ODI) ve Visual Analog Scale (VAS) kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular, her iki teknikle de bel ağrısı ve işlevsellik üzerinde önemli iyileşmeler sağlandığını ortaya koymuştur. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmelerde, Smt tekniğinin hem erkek hem de kadınlarda VAS ve RMDQ skorlarında daha belirgin iyileşme sağladığı görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak, diversified teknik ve aktivatör enstrümanı yardımlı manipülasyonun her ikisi de kronik bel ağrısının yönetiminde etkili olmakla birlikte, Smt tekniği belirli alanlarda daha üstün sonuçlar vermektedir. Bu bulgular, tedavi yöntemlerinin seçimi ve uygulanmasında klinik pratiğe önemli katkılar sağlayarak, hasta odaklı ve etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effectiveness of the spinal manipulative diversified technique and activator instrument-assisted manipulation in individuals with chronic low back pain. Literature review and evaluations show that both techniques provide positive effects on pain management and functionality. In the study, 46 participants were randomly divided into two groups, and evaluations were made using the Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ), Oswestry Disability Index (ODI) and Visual Analog Scale (VAS) throughout the treatment process and follow-up periods. Findings revealed that significant improvements in low back pain and functionality were achieved with both techniques. In the evaluations made according to gender, it was seen that the Smt technique provided a more significant improvement in VAS and RMDQ scores in both men and women (p0,05). In conclusion, although diversified technique and activator instrument-assisted manipulation are both effective in the management of chronic low back pain, the Smt technique provides superior results in certain areas. These findings make significant contributions to clinical practice in the selection and implementation of treatment methods, allowing the development of patient-oriented and effective treatment strategies.