Üç boyutlu yazıcı ile üretilen farklı protez kaide materyallerinin bükülme ve tamir dayanımı açısından karşılaştırılması
Comparison of 3-d printed different denture base resins in terms of flexural and repair strength
- Tez No: 875878
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu in-vitro tez çalışmasında, eklemeli üretim tekniği kullanılarak üretilen kimyasal yapısı farklı üç kaide materyalinin termal yaşlandırma öncesi ve sonrası bükülme dayanımlarının ve ardından farklı yüzey işlemleri kullanılarak yapılan tamir işlemleri sonrasında tamir dayanımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Üç farklı kimyasal yapıya sahip kaide rezini, Polimetil metakrilat (PMMA) içerikli (ASIGA), Oligomer içerikli (EnvisionTEC) ve metakrilat (MMA) içermeyen (DentaFab) kullanıldı. Toplamda 120 adet örnek 64×10×3.3±2 mm ebatında hazırlandı. Termal devirlendirme ile yaşlandırmanın etkisinin incelenmesi için her üç kaide materyalinden hazırlanan 20'şer örneğin yarısı 24 saat distile suda bekletildikten sonra, diğer yarısı ise 5-550C arasında 5000 kez termal devirlendirme işlemine tabi tutulduktan sonra 3 nokta bükme testi uygulanarak bükülme dayanımları tespit edildi. Tamir dayanımı testi öncesinde her üç grubun örnekleri önce termal devirlendirme işlemi ile yaşlandırıldı (n=30). Örnekler tamir işlemi uygulaması amacı ile eğimli ve 0 mm aralıklı olarak ikiye bölündü. Yüzey işlemleriiçin her bir grup 3 alt gruba ayrıldı, negatif kontrol grubuna yüzey işlemi uygulanmadı, diğer iki grubta ise yüzey işlemi olarak Al2O3 ile kumlama ve frez aşındırma uygulandı. Tüm örnekler üretici firmalarına ait 3 boyutlu baskı rezini ile tamir edildi. Ardından tekrar termal devirlendirme işlemi uygulandı ve evrensel test cihazı kullanılarak tamir dayanımının tespiti için 3 nokta bükme testi uygulandı. Yüzey işlemlerinin materyale üzerindeki etkileri taramalı elektron mikroskobu altında incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this in-vitro thesis study is to compare the flexural strengths of three denture base materials with different chemical structures produced using the additive manufacturing technique before and after thermal aging, and then to compare the repair strengths after repairs using different surface treatments. Material and Method: Denture base resins with three different chemical structures; PMMA-based (ASIGA), Oligomer-containing (EnvisionTEC) and MMA-free (DentaFab) used to manufacture 3D printed denture bases. A total of 120 specimens were fabricated with dimensions of 64×10×3.3±2 mm. In order to examine the effect of thermal cycling, half of the 20 specimens prepared from each of the three base materials were soaked in distilled water for 24 hours and the other half was subjected to thermal aging for 5000 cycles between 5-550C. Then flexural strengths were determined by applying a 3-point bending test. Before the repair strength test, samples from all three groups were first aged by thermal cycling (n=30). For the repair process specimens were sectioned in half with a 0-mm gap. For surface treatments, each group was divided into 3 subgroups, no surface treatment was applied to the negative control group, the other two groups were treated with sandblasting abrasion with Al2O3 and bur grinding. All specimens were repaired using the same 3D printing material. Then all the repaired specimens further underwent thermocycling. Then a 3-point bending test was applied to determine the repair strength using a universal testing device. Additionally, the effects of surface treatments on the material were examined under a scanning electron microscope.