Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebeklerin ebeveynlerinin psikososyal semptomlarının bağlanma üzerine etkisi
The effect of psychosocial symptoms of the parents of infants in the neonatal intensive care unit on attachment
- Tez No: 875912
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki yüksek riskli bebeklerin ebeveynlerinin psikososyal semptomlarının bağlanma üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve ilişkisel tasarımda olan bu çalışma 114 ebeveynle yürütüldü. Veriler Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi(SÜTFH) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (NEÜTFH)Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde(YYBÜ) yatan bebeklerin ebeveynleriyle Kasım 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında toplandı. Verilerin toplanmasında Ebeveyn ve Yenidoğan Bilgi Formu, Anne-Baba Stres Ölçeği: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (Parental Stressor Scale: Neonatal Intensive Care Unit -PSS: NICU), Beck Depresyon Envanteri (BDI), Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (State Trait Anxiety Inventory-STAI), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Multidimensional Scale of Perceived Social Support-MSPSS) ve Anne Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Çalışmada ebeveyn yaş ortalaması 29,18±5,95 olup, ebeveynlerin %80,7'sini anneler oluşturdu. Çocuk sayısı ortalaması 1,98 iken gebelik sayısı ortalaması 2,2'dir. PSS: NICU puan ortalaması 110,88±33,84, MSPSS genel puan ortalaması 69,12±14,75, STAI-1 puan ortalaması 47,32 ±8,56, STAI-2 puan ortalaması 47,6±7,87, BDI puan ortalaması 14,54±9,52, ABBÖ puan ortalaması ise 3,48 ±40 olarak belirlendi. ABBÖ toplam puanı (r=0,278 p=0,003) ve BDI puanı (r=0,252) p=0,007) ile ABBÖ puanı arasında negatif yönde zayıf anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Sonuç olarak ebeveyn stresi ve depresyonun bebek bağlanmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Yenidoğan hemşireleri ebeveynlerin psikolojik durumlarını belirlemesi ve izlemesi yanı sıra aile merkezli bakım kapsamında ele alması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of psychosocial symptoms on attachment of parents of high-risk babies in the neonatal intensive care unit. This study, which has a descriptive and correlational design, was conducted with 114 parents. Data were collected with the parents of babies hospitalized in Konya Selçuk University Faculty of Medicine(SUFMH) and Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital(NEUFMH) Neonatal Intensive Care Unit(NICU) between November 2023 and April 2024. In collecting data, Parent and Newborn Information Form, Parental Stressor Scale: Neonatal Intensive Care Unit (PSS: NICU), Beck Depression Inventory (BDI), State Trait Anxiety Inventory were used. (STAI), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Mother to Infant Bonding Scale (MIBS) were used. Data were analyzed with IBM SPSS V23. The average age of the parents in the study was 29.18±5.95, and 80.7% of the parents were mothers. While the average number of children is 1.98, the average number of pregnancies is 2.2. PSS:NICU mean score 110.88±33.84, MSPSS general score mean 69.12±14.75, STAI-1 mean score 47.32 ±8.56, STAI-2 mean score 47.6±7.87 , BDI mean score was determined as 14.54±9.52, and MIBS mean score was determined as 3.48±40. It was observed that there was a weak negative significant relationship between MIBS total score (r=0.278 p=0.003) and BDI score (r=0.252 (p=0.007)) and ABBÖ score. As a result, parental stress and depression negatively affect infant attachment. It is important for neonatal nurses to determine and monitor the psychological states of parents and to address them within the scope of family-centered care.