Bazı parazit solucanların Libya'nın Misurata şehrinde ekonomik bir balık türünde istatistiksel analiz kullanılarak fizyolojik ve histolojik değişikliklere etkisi
The effect of some parasitic worms on physiological and histological changes in a species of economic fish in the city of Misurata, Libya, using statistical analysis
- Tez No: 875938
- Danışmanlar: PROF. DR. EFHAN ULAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMAL ABUBAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Balık sağlığı değerlendirmelerinde kritik araçlar olarak helmintoloji ve hematolojik özelliklerin önemi kabul edilmektedir. Kan parametresi ölçümünün balık sağlığının izlenmesinde uzun bir uygulama geçmişi vardır. İstilacı parazitlerin etkisini belirlemek için bu çalışmada incelenen kan göstergeleri arasında karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, lipaz ve amilaz düzeyleri, kreatin fosfokinaz (CPK) ve laktat dehidrojenaz (LDH) yer almaktadır. Bu çalışmada, yüz balık örneğindeki parazit enfeksiyonu incelenmiştir. Örneklemde, Euthynnus alletteratus'un elli bireyi ve Scombrus Scombrus'un elli bireyi yer almaktadır. Libya'nın Misrata kenti çevresindeki denizler bu balığın kaynağı olmakla birlikte hem Euthynnus alletteratus hem de Scomber scombrus, birden fazla parametre arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermiştir. Scomber scombrus'un dış gövdesi dışındaki tüm iç organları, üre seviyeleriyle çok olumlu bir ilişki göstermiştir. Euthynnus alletteratus'ta dış gövde ve burun dışında birçok organla üre düzeyleri pozitif yönde ilişkili çıkmıştır. Organizmanın dışındaki dokular hariç tutulan araştırmanın sonuçları, Euthynnus alletteratus'ta kreatinin düzeyleri ile çeşitli iç organlar arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Scomber scombrus, mide ve iç organlar haricinde, sodyum seviyeleri ile bazı organlar arasında pozitif bir korelasyon göstermiştir. Hem Scomber scombrus hem de Euthynnus alletteratus'un çeşitli organları, toplam protein seviyeleri, CPK, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalin fosfataz (ALP), lipaz, amilaz ve potasyum arasında doğrudan bir ilişki göstermiştir. Scomber scombrus'un dış gövdesi dışında, hem Euthynnus alletteratus hem iv de Scomber scombrus'ta LDH seviyeleri ile birçok organ arasında güçlü bir korelasyon gözlemlenmiştir. Burun deliği, iç organ ve ön bağırsak LDH düzeyleri Euthynnus alletteratus'ta pozitif korelasyon göstermiştir. Razam ve kawali parazitlerinin çeşitli organlardaki dağılımının incelenmesi mevcut araştırmanın temel amacıdır. Araştırmada görüldüğü gibi parazit enfeksiyonu oranları balık organları arasında farklılık göstermiştir. Kawali türlerinin midelerindeki histolojik bulgular arasında fibroblastlar, lenfositler, makrofajlar ve eozinofilik granülositler yer almaktadır. Razam türlerinin histopatolojik analizinde çoğunlukla mide submukozası ve mukozalarında otoliz ve hiperplazi görülmüştür. Hipertrofi, sistemik inflamasyon ve multifokal miyosit nekrozu bu kalp rahatsızlığını karakterize etmektedir. Multifokal nekroz ve interlobüler damarların tıkanması, önemli vakuol bozulması ve yağlı hepatositlerle ortaya çıkan karaciğer dokusunun bozulmasının belirtileridir. Bağırsak duvarındaki değişiklikler otolitik olarak gerçekleşmiştir. Pankreas ve karaciğerde otolitik değişiklikler meydana gelmiştir. 2024, 76 sayfa
Özet (Çeviri)
The significance of helminthology and haematology features as critical instruments in fish health evaluations has been acknowledged. Blood parameter measurement has a long history of application in fish health monitoring. Liver and kidney function tests, lipase and amylase levels, creatine phosphokinase (CPK) and lactate dehydrogenase (LDH) were among the blood indicators examined in this study to determine the impact of an invading parasite. The present investigation set out to examine the parasitic infection in a hundred fish specimens. The sample included fifty individuals of Euthynnus alletteratus and fifty individuals of Scombrus Scombrus. The seas around the Libyan city of Misrata are the source of this fish. Both Euthynnus alletteratus and Scomber scombrus showed statistically significant variances across multiple parameters. All of Scomber scombrus's internal organs, with the exception of the outside body, showed a very positive connection with urea levels. Except for the exterior body and nose, urea levels were positively associated with many organs in Euthynnus alletteratus. Excluding tissues on the outside of the organism, the results of the research indicate a positive relationship between creatinine levels and several internal organs in Euthynnus alletteratus. With the exception of the stomach and internal organs, Scomber scombrus showed a positive correlation between sodium levels and a number of organs. Several organs of both Scomber scombrus and Euthynnus alletteratus showed a direct association between total protein levels, CPK, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), lipase, amylase, and potassium. With the exception of Scomber scombrus's ii exterior body, a robust correlation between LDH levels and many organs was seen in both Euthynnus alletteratus and Scomber scombrus. Nostril, internal organ, and anterior intestine LDH levels were positively correlated in Euthynnus alletteratus. Examining the razam and kawali parasites' distribution throughout several organs is the primary objective of the current investigation. Parasite infection rates varied throughout fish organs, as seen in the research. Among the histological findings in the stomachs of Kawali species were fibroblasts, lymphocytes, macrophages, and eosinophilic granulocytes. Histopathological analysis of razam species mostly showed autolysis and hyperplasia in the stomach's submucosa and mucous membranes. Hypertrophy, systemic inflammation, and multifocal myocyte necrosis characterise this cardiac condition. Multifocal necrosis and congestion of interlobular veins are hallmarks of liver tissue deterioration, which occurs with substantial vacuole degradation and fatty hepatocytes. Alterations to the gut wall happen autolytically. Autolytic changes occur in the pancreas and liver. 2024, 76 pages