Okul öncesi dönem çocuklarına yönelik okula hazırlık ölçeği öğretmen formu geliştirme çalışması
School preparation scale for preschool children teacher form scale study
- Tez No: 875939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitim alan çocukların okula hazırlık düzeylerini belirlemek amacıyla okula hazırlık ölçeğinin geliştirilmesidir. Geliştirilen okul öncesi dönem çocuklarına yönelik okula hazırlık ölçeğinin geçerliği ve güvenirliğini belirlemek amacıyla alt problemler belirlenmiştir. Ölçek geliştirme süreci aşamaları izlenmiştir. Taslak ölçek formunun hazırlamak amacıyla alanyazında taramalar yapılmış, 80 maddelik madde havuzu oluşturulmuştur. 80 maddelik ölçek formu 350 öğrenci için okul öncesi öğretmenleri tarafından doldurulmuştur. Maddeler arası korelasyon incelenmiş olup, sonuçları yüksek olan ve 2 alan uzmanı, 1 ölçme uzmanı ve 1 Türkçe dil uzmanı görüşleri doğrultusunda benzeşik olduğuna karar verilen 20 madde veri grubundan çıkarılmış olup, analiz çalışmalarına devam edilmiştir. Çıkarılan maddeler sonrası korelasyon değerlerinin 0,90'nın altında olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerin açımlayıcı faktör analizine (AFA) uygunluğunu belirlemek amacıyla örneklemin yeterliliğinin incelenmesi için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve yapının faktörlenebilirliğini incelemek amacıyla Bartlett`s Küresellik (BS) Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a school readiness scale to determine the school readiness levels of preschool children. Sub-problems were identified to determine the validity and reliability of the developed school readiness scale for preschool children. The stages of the scale development process were followed. In order to prepare the draft scale form, a literature review was conducted and an item pool of 80 items was created. The 80-item scale form was completed by preschool teachers for 350 students. The correlation between the items was examined, and 20 items with high correlation results, which were decided to be similar in line with the opinions of 2 field experts, 1 measurement expert and 1 Turkish language expert, were removed from the data group and the analysis studies continued. It was seen that the correlation values were below 0.90 after the removed items. In order to determine the suitability of the obtained data for exploratory factor analysis (EFA), Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test was conducted to examine the adequacy of the sample and Bartlett`s Sphericity (BS) test was conducted to examine the factorability of the structure.