Video konferans uygulamalarında güvenlik duvarı ve sanal özel ağ (VPN) kullanımının farklı ağlarda performans analizi
Performance analysis of video conferencing applications with use of firewall and virtual private network (VPN) in different networks
- Tez No: 875961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAFAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve internet kullanım maliyetlerinin düşmesi; e-devlet, e-ticaret, e-sağlık, e-öğrenme gibi uygulama alanlarıyla bu teknolojileri hayatımızın her alanının vazgeçilmez öğesi haline getirmiştir. Özellikle küresel Covid-19 salgın süreci; altyapısını video konferans teknolojisinin oluşturduğu e-öğrenme ve e-toplantı gibi uygulama alanlarında zorunlu gelişmelere neden olmuştur. Video konferans, aynı anda farklı yerlerde bulunan kişilerin, belirli uygulamalar ve internet bağlantısı kullanarak görüntülü ve sesli bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar. Video konferans teknolojisinde; arama yapan ve aramayı cevaplayan kişiler arasında gerçek zamanlı, çift yönlü ve büyük boyutlu bir veri akışı olmaktadır. İnternet üzerinden sunulan uygulamaların hızla yaygınlaşmasına sebep olan teknolojideki gelişmeler, aynı zamanda internete bağlı cihaz sayısında ve internet üzerinden akan veri trafiğinde çok ciddi artışlara sebep olmaktadır. Bunun neticesi olarak, video konferans uygulamaları gibi internet üzerinden kullanılan uygulamaların güvenlik ihtiyaçları da artan güvenlik tehdidi riskleriyle orantılı olarak artmaktadır. Güvenlik duvarı ve sanal özel ağ kullanımı, internet üzerinden kullanılan uygulamalar için en temel güvenlik çözümlerindendir. Güvenlik duvarı, kurumsal bir ağ ile internet bulutu arasına konumlandırılarak ağa gelen ve giden trafiği tanımlı kurallara göre filtreleyen cihazdır. Bu yönüyle güvenlik duvarı, kurallara uyan ağ trafiğine izin veren, kurallara uymayan ağ trafiğini ise engelleyen bir rol üstlenir. Sanal özel ağ ise, kurumsal bir ağa, internet bulutu üzerinden noktadan noktaya güvenli bir bağlantı sağlar. Bu işlemi yaparken iki uç düğüm arasındaki veri iletişimini IP (İnternet Protokolü) tüneli adı verilen sanal bağlantılar kullanarak gerçekleştirir. Bu çalışmada, video konferans uygulamalarının farklı ağlarda güvenlik duvarı ve sanal özel ağ ile kullanımının uygulama performansına etkileri analiz edilmiştir. Bu etkilerin analizinin yapılması ağ protokollerinde, ağ bileşenlerinde ve video konferans uygulamalarında daha sonra yapılabilecek iyileştirmeler için yol gösterici olacaktır. Benzetim metodunun kullanıldığı bu çalışmada, OPNET benzetim aracı ile oluşturulan farklı senaryoların benzetimiyle elde edilen veriler karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in information technologies have made these technologies indispensable elements of our lives with application areas such as e-government, e-commerce, e-health, e-learning. Particularly the global Covid-19 pandemic period has led to forced developments in e-learning and e-meeting application areas, the infrastructure of which is formed by video conferencing technology. Video conferencing allows users who are simultaneously in different locations to communicate via video and audio over the internet using specific applications. In video conferencing technology, there is a real-time, bidirectional, and large-scale data flow between the calling and called users. Developments in technology, which cause the rapid increase of applications served over internet, also cause a significant increase in the number of devices connected to internet and the data traffic flowing over internet. As a result, the security needs of applications used over internet, such as video conferencing applications, are increasing in proportion to the increasing security threat risks. The use of firewall and VPN (Virtual Private Network) are the most basic security solutions for applications used over internet. A firewall is a device, which is positioned between a corporate network and the internet cloud, filtering incoming and outgoing traffic to and from the network according to defined rules. Thus, the firewall plays the role of allowing traffic that complies with the rules and blocking traffic that does not. VPN, on the other hand, provides a secure point-to-point connection to a corporate network through the internet cloud. While doing this process, it provides data communication between the two end nodes using virtual connections called IP (Internet Protocol) tunnels. This study analyses the effects of using video conferencing applications with firewall and VPN in different networks on application performance. Analysis of these effects will be the basis for future improvements in network protocols, network components and video conferencing applications. In the study in which the simulation method was used, the data obtained from the simulation of different scenarios created with OPNET tool were analyzed comparatively.