Türkçe ve Azerbaycan dili ders kitaplarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of Turkish and Azerbaijani course books
  1. Tez No: 875960
  2. Yazar: FIDAN HUSEYNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı, Türkçe ve Azerbaycan Dili ders kitaplarındaki öğrenme-öğretme yaklaşımlarını, yöntemleri ve tekniklerini karşılaştırmalı olarak incelemek olmuştur. Bildiğimiz üzere Türkçe ve Azerbaycan Dili aynı dil ailesine mensuptur. Aynı zamanda her iki dil tarihsel ve kültürel ortaklığa da sahiptir. Türkçe ve Azerbaycan dili her iki ülkenin eğitim sistemlerinde temel dersler olarak öğretilmektedir. Dil eğitimi, temel ders olmakla beraber öğrencilerin dil becerilerini geliştiren ve bu becerileri etkili bir şekilde kullanabilmelerine kolaylık sağlayan kavramdır. Bu amaç doğrultusunda, çalışma kapsamında farklı öğrenme-öğretme stratejilerinin etkinlikleri detaylı bir şekilde analiz edilmiş, bu stratejilerin iki dilin öğretiminde nasıl uyumlu ve destekleyici olabileceği üzerinde durulmuştur. Ayrıca ders kitaplarında kullanılan pedagojik yaklaşımlar, öğretim yöntemleri ve tekniklerin öğrenme süreçlerini ne kadar etkileyebildiği faktörleri de incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde problem durumu, çalışmanın amacı, sınırlılıkları ve tanımlar yer almıştır. Tanımlarda çalışmanın içeriğine uygun terimler sunulmuştur. İkinci bölümde, dil, yöntem, teknik, öğrenme-öğretme yaklaşımları ve karşılaştırma ile ilgili kuramsal çerçeve verilmiştir, Ayrıca bu bölümde, Türkçe ve Azerbaycan dili eğitiminin tarihsel gelişimi ve mevcut sistemdeki yeri ele alınmıştır. Araştırmanın diğer bölümlerinde, yöntem, bulgular, sonuç ve öneriler yer almıştır. Araştırma, nitel araştırma yönteminin doküman incelemesi modeli kullanılarak yapılmıştır. Her iki dilin ders kitaplarında elde edilen bulgular öğrenme-öğretme, yöntem ve teknikler açısından analiz edilmiş, kitapların güçlü ve zayıf yönleri ortaya koyulmuştur. Sonuç kısmında genel değerlendirme yapılarak her iki eğitim sisteminin iyileştirilmesi için öneriler sunulmuştur. Araştırma, dil eğitiminde etkili olan öğrenme-öğretme yöntemleri ve tekniklerinin belirlenmesini ve bu alandaki uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to comparatively examine the learning-teaching approaches, methods and techniques in Turkish and Azerbaijani Language textbooks. As we know, Turkish and Azerbaijani Language belong to the same language family. At the same time, both languages have historical and cultural commonality. Turkish and Azerbaijani languages are taught as core subjects in the education systems of both countries. Although language education is a basic course, it is a concept that improves students' language skills and makes it easier for them to use these skills effectively. For this purpose, the activities of different learning-teaching strategies were analyzed in detail within the scope of the study, and it was emphasized how these strategies could be compatible and supportive in the teaching of two languages. In addition, the factors of how much the pedagogical approaches, teaching methods and techniques used in the textbooks can affect the learning processes were also examined. The first part of the research included the problem situation, purpose of the study, limitations and definitions. Terms appropriate to the content of the study are presented in the definitions. In the second chapter, the theoretical framework regarding language, method, technique, learning-teaching approaches and comparison is given. In addition, in this chapter, the historical development of Turkish and Azerbaijani language education and its place in the current system are discussed. Other sections of the research include the method, findings, results and recommendations. The research was conducted using the document review model of the qualitative research method. The findings obtained from the textbooks of both languages were analyzed in terms of learning-teaching, methods and techniques, and the strengths and weaknesses of the books were revealed. In the conclusion part, a general evaluation was made and suggestions were made for the improvement of both education systems. The research aimed to determine the learning-teaching methods and techniques that are effective in language education and to contribute to the development of applications in this field.