Kronik bel ağrılı hastalarda video konferans ve video tabanlı telerehabilitasyon uygulamasının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of video-conferencing and video-based telerehabilitation in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 954943
  2. Yazar: ESİN ANLAŞ ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknolojinin sağlık hizmetlerine entegrasyonu özellikle rehabilitasyon alanında hem sağlık hizmeti sağlayıcıları hem de hastalar için yeni kapılar açmaktadır. Telerehabilitasyon (TR), özellikle ulaşım sorunları yaşayan veya kırsal bölgelerde ikamet eden bireyler için rehabilitasyon hizmetlerine erişimi kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hastaneye en sık başvuru sebebi olan kronik bel ağrılı (KBA) hastalarda video konferans (VK) ve video tabanlı (VT) TR tekniklerinin karşılaştırılması ve TR'de fizyoterapist gözetimine ihtiyaç duyulup duyulmadığını belirlemektir. Çalışmaya 39 KBA'lı hasta dâhil edilerek iki gruba ayrılmıştır. VT grubuna video ile haftalık egzersizleri yollanırken, VK grubuna 3 hafta süre ile haftada 3 gün fizyoterapist ile birebir egzersiz seansı düzenlenmiştir. Her iki gruptaki hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı (numerik analog skala), fonksiyon (bel ağrısı fonksiyonel skalası, zamanlı kalk yürü ve 5 tekrarlı otur kalk testi), denge (tek ayak üstünde durma süresi), eklem hareket açıklığı (universal gonyometre) ve yaşam kalitesi (SF-12) değerledirilmiştir. Tedavi sonrası her iki grubun ağrı, fonksiyon, denge, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesinde anlamlı iyileşmeler elde edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak KBA'lı hastalarda VT ve VK yöntemlerinin etkileri benzerdir. KBA'lı hastalarda TR uygulamalarında fizyoterapistin zamandan tasarruf etmesi ve daha fazla hastaya destek verebilmesi için VK yerine VT TR yöntemini tercih etmesini önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
The integration of technology into healthcare services opens new doors for both healthcare providers and patients, especially in the field of rehabilitation. Telerehabilitation (TR) facilitates access to rehabilitation services, especially for individuals with transportation problems or living in rural areas. The aim of this study was to compare videoconferencing (VC) and video based (VB) TR techniques in patients with chronic low back pain (CLBP), which is the most common reason for hospital admission, and to determine whether physiotherapist supervision is needed in telerehabilitation. 39 patients with CLBP were included in the study and divided into two groups. While weekly exercises were sent to the VB group via video, one-on-one exercise sessions were organized with a physiotherapist for 3 days a week for 3 weeks. Pain (numerical analog scale), function (back pain functional scale, timed up and walk and 5-repetition sit-to-stand test), balance (time to stand on one leg), range of motion (universal goniometer) and quality of life (SF-12) were evaluated in both groups before and after treatment. After treatment, significant improvements were obtained in pain, function, balance, range of motion and quality of life in both groups (p0.05). As a result, the effects of both methods are similar in these parameters evaluated in patients with CLBP. We can recommend that physiotherapists prefer VB TR method instead of VC in TR applications of CLBP patients in order to save time and provide support to more patients.