Parkinson hastalarında konjonktival impresyon sitolojisi ve gözyaşı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of conjunctival impression cytology and tear parameters in parkinson's disease patients
- Tez No: 875977
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK OLTULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Parkinson hastalarında konjonktival impresyon sitolojisi (KİS), Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) ve Oküler Yüzey Hastalık İndeksi (Ocular Surface Disease Index, OSDI) anketi ile oküler yüzeyin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize prospektif kontrollü çalışmaya 49 erken dönem Parkinson hastası ve 45 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Parkinson hastalarının Hoehn-Yahr Skalasına göre klinik evrelemesi yapıldı. Çalışma ve kontrol grubuna tam bir oftalmolojik muayene sonrası OSDI anketi, GKZ, Schirmer testi ve KİS uygulandı. Konjonktival örnekler sitolojik olarak Nelson evreleme sistemine göre incelendi. Elde edilen sonuçlar gruplar arasında istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Parkinson hastalarının 27'si erkek (%55.1), 22'si kadın (%44.9) idi. Kontrol grubunun ise 29'u erkek (%64.4), 16'sı kadın (%35.6) idi. Ortalama yaş Parkinson grubunda 66.1±7.2 yıl ve kontrol grubunda 65.3±7.8 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the ocular surface with conjunctival impression cytology (CIC), Schirmer test, tear break-up time (TBUT) and Ocular Surface Disease Index (OSDI) in patients with Parkinson's Disease. Materials and Methods: This randomized prospective controlled study included 49 early Parkinson's disease and a control group of 45 healthy subjects. Parkinson's patients were clinically staged according to the Hoehn-Yahr Scale. After a complete ophthalmological examination, OSDI, TBUT, Schirmer test and CIC were applied to the study and control group. Conjunctival samples were examined cytologically according to the Nelson staging system. The results were compared statistically between groups. Results: Of the 49 Parkinson's patients in study 27 (% 55.1) were male, 22 (% 44.9) were female. In the control group, 29 were males (64.4%) and 16 were females (35.6%). The mean age was 66.1±7.2 years in the Parkinson's group and 65.3±7.8 years in the control group.