Eğitsel oyunlarla desteklenen okuma etkinliklerinin beşinci sınıf öğrencilerinin okuduklarını anlamalarına, okumaya yönelik tutum ve alışkanlıklarına etkisi
The effect of reading activities supported with educational games on fifth grade students' reading comprehension, attitudes and habits towards reading
  1. Tez No: 875985
  2. Yazar: TÜLİN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, eğitsel oyunlarla desteklenen okuma etkinliklerinin beşinci sınıf öğrencilerinin okuduklarını anlamalarına, okumaya yönelik tutum ve alışkanlıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin eğitsel oyunlarla desteklenen okuma etkinlikleri hakkındaki görüşlerinin tespiti de araştırmanın amaçları arasındadır. Yöntem: Bu çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Yalova ilinin merkez ilçesindeki Şehit Ahmet Uzun Ortaokulunun 5. sınıfının iki şubesinde öğrenim gören 48 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler, 24'er kişilik deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”ve“Okumaya Yönelik Tutum ve Alışkanlık Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin görüşlerini toplamak amacıyla“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”uygulanmıştır. Araştırma sürecinde, deney grubunda eğitsel oyunlarla desteklenen okuma etkinlikleri yapılırken, kontrol grubunda geleneksel okuma etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, nicel veriler için SPSS programı kullanılarak betimsel ve kestirimsel istatistikler uygulanmış, nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Deney grubundaki öğrencilerin Okuduğunu Anlama Başarı Testi ile Okumaya Yönelik Tutum ve Alışkanlık Ölçeği'nden aldıkları ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Kontrol grubunda ise ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Nitel analiz bulguları, eğitsel oyunların okunan kitabın anlaşılmasında etkili olduğunu, anlamayı kolaylaştırdığını, kitap okuma isteğini artırdığını ve kitap okumayı eğlenceli hâle getirdiğini ortaya koymaktadır. Katılımcıların en çok beğendiği eğitsel oyunun“Okuyorum Boyuyorum”olduğu, oyunlarda ipucu verilmesini önerdikleri, eğitsel oyunları eğlenceli olması nedeniyle kolay buldukları belirlenmiştir. Katılımcılar en çok“soru-cevap oyunu”ve“grup çalışması”şeklinde oyun geliştirmek istediklerini ifade etmişlerdir. Sonuçlar: Bu çalışmanın sonuçları, eğitsel oyunlarla desteklenen okuma etkinliklerinin beşinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerini, okumaya yönelik tutum ve alışkanlıklarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of reading activities supported with educational games on fifth grade students' reading comprehension, attitudes and habits towards reading. In addition, determining the opinions of the students about reading activities with educational games is also among the aims of the study. Method: In this study, explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was used. The study group consisted of 48 students studying in two branches of the 5th grade of Şehit Ahmet Uzun Secondary School in the central district of Yalova. The students were divided into experimental and control groups of 24 students each.“Reading Comprehension Achievement Test”and“Attitude and Habit Scale towards Reading”were used as data collection tools. In addition,“Semi-structured Interview Form”was applied to collect the opinions of the experimental group students. During the research process, while reading activities were carried out with educational games in the experimental group, traditional reading activities were carried out in the control group. In the analysis of the data, descriptive and predictive statistics were applied for quantitative data using the SPSS program, while qualitative data were subjected to content analysis. Findings: There was a statistically significant difference between the pretest and posttest scores of the students in the experimental group from the Reading Comprehension Achievement Test and the Attitudes and Habits Towards Reading Scale. In the control group, no significant difference was observed between the pretest and posttest scores. The findings of the qualitative analysis revealed that educational games were effective in understanding the book, facilitated comprehension, increased the desire to read books and made reading fun. It was determined that the participants' favorite educational game was“Okuyorum Boyuyorum”(I Read, I Paint), that they suggested giving hints in the games, and that they found educational games easy because they were fun. Participants stated that they would most like to develop games in the form of“question-answer game”and“group work”. Conclusions: The results of this study reveal that reading activities with educational games positively affect fifth grade students' reading comprehension skills, attitudes and habits towards reading.