STEM tabanlı teknoloji yarışmalarına katılan öğrencilerle ilgili öğretmen görüşleri
Teacher views regarding students participating in STEM-based technology competitions
  1. Tez No: 875986
  2. Yazar: SABİHA BÜŞRA ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin STEM tabanlı teknoloji yarışmalarına katılan öğrencilerle ilgili deneyim ve görüşlerini derinlemesine incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında farklı illerde Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı özel okullarda görev yapan ulusal/uluslararası turnuva ve yarışmalara öğrenci hazırlayan 10 BT öğretmeni oluşturmuştur. Bu araştırma, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel bir durum çalışması olarak tasarlanan çalışmada, içerik analizi yöntemiyle elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda; öğrenci kazanımları, 21.Yüzyıl yetkinlikleri, Turnuva/yarışma sürecinde öğretmen temaları ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular, STEM tabanlı teknoloji yarışmalarının öğrencilerin kişisel ve profesyonel gelişimine katkı sağladığına, eğitim sisteminde önemli bir yerinin olduğuna ve öğrencileri geleceğe hazırlamak için etkili bir adım olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deeply examine the experiences and views of Information Technologies teachers regarding student participation in STEM-based technology competitions. The study group of the research consisted of 10 IT teachers who prepared students for national/international tournaments and competitions in private schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in different provinces during the 2023-2024 academic year. This research was conducted using a semi-structured interview form. Designed as a qualitative case study, the data obtained were analyzed using the content analysis method. In line with the views of the teachers; student achievements, 21st-century skills and teacher themes during the tournament/competition process emerged. The findings indicate that STEM-based technology competitions contribute to students' personal and professional development, have an important place in the education system, and are an effective step in preparing students for the future.