Dicentrarchus labrax'ın yeni nesil dondurarak kurutulması esnasında çeşitli önişlemlerin kurutmaya olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of various pretreatments on drying during new generation freeze drying of Dicentrarchus labrax
  1. Tez No: 875993
  2. Yazar: MERVE ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SEYHUN KIPÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte besinlerin tüketim alışkanlıkları da değişmektedir. Zamanın değerli olduğu yoğun iş temposuyla yaşanılan bir dönem içerisinde insanlar, hızlı tüketime uygun, raf ömrü uzun ve besin değerleri yüksek pratik hazır gıdalara talep oluşturmaktadırlar. Kurutulmuş gıdalar da bu anlamda oldukça tercih edilmektedir. Hazır makarnadan çorbalara, atıştırmalıklara hemen hemen her alanda kurutulmuş gıda kullanımı yaygınlaşmaktadır. Temel besin öğelerinden ve enerji kaynaklarından olan protein içeren et, tavuk ve balıklar beslenmede oldukça önemli rol oynamaktadır. Sık tercih edilen deniz ürünlerinden olan balıklar, kaliteli protein, insan sağlığı için gerekli olan vitamin, omega 3 ve mineraller açısından zengin olduklarından dolayı çeşitli gıdalarda kullanılmaktadırlar. Tüm deniz canlılarında olduğu gibi balıklar da içerisinde nem bulundurmaktadırlar. Deniz ürünlerinin avlanmalarından tüketim anına kadar geçen süreçte neme bağlı olarak mikrobiyal bozulmalar, tadının acılaşması ve renk değişimlerinin meydana gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı uzun raf ömrünün sağlanması, kalitesinin, lezzetinin, besin değerlerinin korunması ve tüketiciye daha güvenli şekilde ulaştırılması amacıyla çeşitli muhafaza yöntemleri geliştirilmektedir. Kurutma yöntemleri ile ilgili ön plana çıkan çalışmalar incelendiğinde, yeni nesil dondurarak kurutma yöntemi yüksek sıcaklık gerektirmemesi nedeniyle dikkat çekmektedir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, besin değeri açısından zengin olan levrek (Dicentrarchus Labrax) kurutulması ile ilgili literatürün yetersiz olduğu görülmektedir. Bu proje kapsamında, Dicentrarchus Labrax'ın yeni nesil dondurarak kurutularak ve çeşitli önişlemlerin kurutma kinetiğine olan etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With developing technology, food consumption habits are also changing. In a period of intense workload where time is valuable, people are in demand for practical ready-made foods that are suitable for quick consumption, have a long shelf life and have high nutritional values. Dried foods are also highly preferred in this sense. The use of dried food is becoming widespread in almost every field, from ready-made pasta to soups and snacks. Meat, chicken and fish, which contain protein, one of the basic nutrients and energy sources, play a very important role in nutrition. Fish, one of the most preferred seafood, is used in various foods because it is rich in quality protein, vitamins, omega 3 and minerals necessary for human health. Like all sea creatures, fish also contain moisture. Microbial deterioration, bitterness in taste and color changes occur due to moisture in the process from the catch of sea food to the moment of consumption. Due to these factors, numerous preservation methods are being developed to guarantee an extended shelf life, maintain quality, taste, and nutritional value, and ensure safer delivery to consumers. When the prominent studies on drying methods are examined, the new generation freeze drying method attracts attention because it does not require high temperatures. When the studies are examined, it is seen that the literature on drying sea bass (Dicentrarchus Labrax), which is rich in nutritional value, is insufficient. Within the scope of this project, new generation freeze-drying of Dicentrarchus Labrax and the effects of various pretreatments on the drying kinetics will be examined.