Beytülmakdis'in tarihî süreci
The historical process of Beytul-Maqdis
- Tez No: 969336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Kelime olarak“kutsal ev”manasına gelen Beytülmakdis yeryüzünün yapılan ikinci mabedi olmakla birlikte sadece dinî açıdan değil tarihî, siyasi, kültürel olarak da tarih sayfalarında, inançlar arasında bir kesişim noktasıdır. Harem bölgesi olarak teolojik yönden ele alınması ya da sadece bulunduğu bölgenin coğrafi olarak anlatılması hâlinde çok bir şey ifade etmeyecektir. Konunun anlaşılması açısından Beytülmakdis'i içinde barındıran Kudüs şehri ile zikredilmesi bir bütünlük arz edecektir. Kudüs şehrinin kutsallığı, içinde bulundurduğu mabed'ten gelmektedir. Üç dinî inancın asırlar boyu devam eden mistik ve mitolojik inançları, tarih boyunca eksik olmayan savaşlar ve siyasi çekişmeler, bölgeye ve Mabed'e hâkim olma çabası buranın önemini ortaya koymaktadır. Çok yönlü bir tarihi olan şehir ve mabed, her üç kitabi din açısından da çok büyük öneme sahiptir. Yahudiler açısından“Tanrı'nın evi”Süleyman Mabedi'nin burada bulunması, Hristiyanlar açısından Hz. Îsâ'nın (as) doğduğu ve çarmıha gerildiği yerin burası olması ve başta“Kamame Kilisesi”gibi dinî mekânları barındırması, Müslümanlar açısından ilk kıblenin burası olması, miraç mucizesinin buradan gerçekleşmesi ve üçüncü büyük mabed olan Mescid-i Aksâ'nın burada bulunması bu ehemmiyetin kaynağını teşkil eder. Mabed'in bulunduğu bölge tarih boyunca birçok devlet ve imparatorlukların yönetimi altında bulunmuştur. Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Müslüman Araplar ve Osmanlılar bölgeye hâkim olmuş ve hüküm sürmüşlerdir. Bu kadar farklı milletlerin hâkim olduğu yerde asırlardır süregelen bir kültür birikimi ve bu birikimin oluşturduğu farklı dönemlere ait çeşitli siyasi, kutsal ve tarihî gibi çok katmanlı bir yer ve mekân olarak merkezî bir konumda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bayt al-Maqdis, literally meaning“the sacred house,”is recognized not only as the second sanctuary established on earth but also as a significant point of intersection across religious, historical, political, and cultural dimensions. A mere treatment of its status as a religious sanctuary or a geographical entity falls short of capturing its multifaceted importance. Therefore, to fully grasp its essence, it must be contextualized within the city of Jerusalem, with which it forms an inseparable whole. Jerusalem; the sacred city, sacred of all three heavenly religions. Since its creation till today it's been seen as holy and been an attraction point to all the nations that ever ruled on earth. They all have tried to conquer it and caused countless wars due to their belief that possession of it would bring the material and spiritual gains to them. This holy city which experienced the peace and harmony only under the ruling of Muslims, today still suffers and awaits for its peaceful days to return. In this four-part study, the first section examines the historical background, geographical, and strategic significance of the holy city of Jerusalem, which embraces Bayt al-Maqdis in its heart. The second section, focusing on the primary subject of our thesis, discusses the definition of Bayt al-Maqdis, its significance as a qibla, its construction process, and the Ark of the Covenant. The third section addresses the prophets associated with Bayt al-Maqdis, the period leading to its destruction, and the understanding of Bayt al-Maqdis during the pre-Islamic Jahiliyyah period. Finally, the fourth section explores the relationship of Bayt al-Maqdis with the history of religions and sects, discusses the views of Orientalists, and concludes the study.