Eski Mezopotamya'da yemin uygulamaları (Başlangıçtan perslere kadar)
Oath practices in ancient Mesopotamia (From the beginning to the persians)
  1. Tez No: 820811
  2. Yazar: HASAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yemin uygulamalarının tarihi Sümerlere dayanmaktadır. Sümerlerden itibaren Eski Mezopotamya'nın pek çok kültüründe yemin uygulaması örneklerine rastlamak mümkündür. Eski Mezopotamya'nın başlangıcından Perslere kadar ki tarihi yemin uygulamalarının erken dönem anlam tarihi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Eski Mezopotamya belgeleri arasında yer alan yasal sözleşme, evlat edinme ve mahkeme kayıtları türü metinlerin içeriğinde ve döneme ait stellerde yemin uygulaması örneklerine rastlamak mümkündür. Tarihsel süreç içinde sayıları artan ve konuları çeşitli bu belgelerin içeriğinde yer alan yemin uygulamaları üzerinden dönemin siyaset, din, tıp ve hukuk anlayışı hakkında bilgi edinmek mümkündür. Dönemin yemin uygulamalarının özgün biçimde tanrıya ve tanrıların temsilcisi olarak kabul edilen krallara bağlılığı ifade ettiği anlaşılmaktadır. Zira bu dönemde yemin, sadece adli bir araç değil bir sadakat kanıt niteliği taşır.
Özet (Çeviri)
Oath practices date back to the Sumerians. Since the Sumerians, it is possible to find examples of oath practices in many cultures of Ancient Mesopotamia. The history of ancient Mesopotamia from the beginning until the Persians provides important information about the early meaning history of oath practices. It is possible to find examples of oath practices in the content of texts such as legal contracts, adoption and court records among the ancient Mesopotamian documents and in the stelae of the period. It is possible to obtain information about the political, religious, medical and legal understanding of the period through the oath practices in the content of these documents, the number of which has increased in the historical process. It is understood that the oath practices of the period uniquely expressed loyalty to God and the kings, who were regarded as the representatives of the gods. In this period, the oath was not only a judicial tool but also a proof of loyalty.