The impact of group work on social and emotional learning in EFL classrooms: An experimental study
Yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında grup çalışmasının sosyal ve duygusal öğrenmeye etkisi: Deneysel çalışma
- Tez No: 876010
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Öğrenciler için sosyal ve duygusal öğrenme becerilerinin önemi yaygın olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma grup çalışmasının yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında Sosyal ve Duygusal Öğrenme (SDÖ) becerileri üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırma, sınıfta grup çalışması etkinliklerine yer vermenin öğrencilerin SDÖ gelişimini nasıl etkilediğini araştırmayı ve SDÖ becerilerindeki cinsiyet farklılıklarını belirlemeyi amaçlamıştır. Ayrıca öğrencilerin kendi SDÖ becerilerine ilişkin algılarını anlamaya çalışmıştır. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama araçlarını birleştiren karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Nicel veriler, geçerliliği kanıtlanmış bir SDÖ ölçeği (SDÖBÖ) kullanılarak ön ve son testler aracılığıyla toplanırken, nitel veriler öğrenci görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın katılımcıları Gaziantep'teki bir ortaokulun iki farklı sınıfından 8. sınıf öğrencileridir. Bulgular, grup çalışmasının öğrencilerin yabancı dil sınıfındaki SDÖ becerileri üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. İşbirliğine dayalı görevler aracılığıyla öğrenciler iletişim, problem çözme, stresle başa çıkma ve özsaygı geliştirme becerileri gibi alanlarda gelişim göstermişlerdir. Ayrıca, SDÖ becerileri açısından cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır; bu da grup çalışmasının SDÖ becerileri üzerindeki etkisinin cinsiyetten bağımsız olarak tutarlı olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca öğrencilerin grup çalışmasını eğlenceli ve faydalı bir yaklaşım olarak algıladıklarını ve sınıfa katılımlarını artırdığını ortaya koymuştur. Öğrenciler, SDÖ becerilerinin yanı sıra özgüven ve empatilerinin de arttığını bildirmişlerdir. Bu bulgular, öğrencilerin genel bütünsel gelişimini destekleyerek SDÖ becerilerini geliştirmek için grup çalışmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of social and emotional learning skills for students has been widely acknowledged. In this regard, this study examined the impact of group work on Social and Emotional Learning (SEL) skills in an EFL classroom. The research aimed to investigate how incorporating group work activities in the classroom affects students' SEL development and determine gender differences in SEL skills. It also sought to understand students' perception of their own SEL skills. The study employed a mixedmethods approach, combining quantitative and qualitative data collection tools. Quantitative data was collected through pre- and post-tests using a validated SEL scale (SELLS), while qualitative data was gathered through student interviews. The participants of the study were 8th grade students from two different classes in a secondary school in Gaziantep, Turkey. The findings indicated that group work had a positive and significant impact on students' SEL skills in the EFL classroom. Through the collaborative tasks, students demonstrated improvements in areas such as communication, problem-solving, coping with stress, and self-esteem enhancing skills. Moreover, it was found that there was no significant difference between genders in terms of SEL skills, which indicated the impact of group work on SEL skills was consistent regardless of the gender. The study also revealed that students perceived group work as an enjoyable and beneficial approach, enhancing their participation in the classroom. Students reported increased self-confidence and empathy, in addition to their SEL skills. These findings highlight the importance of incorporating group work to enhance SEL skills, promoting students' overall holistic development.