Türkiye'de çocuklarda finansal okuryazarlık eğitimi
Financial literacy education for children in turkey
- Tez No: 876034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Sermaye Piyasaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın konusu makroekonominin finansal okuryazarlıkla ilişkisi ve çocuklarda finansal okuryazarlık eğitimidir. Hedef, çocuklarda finansal okuryazarlık eğitimi verilerken bilimsel eğitim yöntemlerini kullanarak onlara finansal bilgileri uygun öğretim yöntem ve teknikler ile verip makroekonomi ile ilişkilendirmektir. Çocuklara bu eğitimi verirken yaş aralığını belirlemek ve belirlenen yaş aralığına göre (Piaget ve Vygotsk'nin bilişsel gelişim kuramlarına göre) finansal okuryazarlık eğitimini vermek, verilen eğitimin etkinliğini arttırarak beşeri sermaye üzerinde pozitif bir katkı sağlayacaktır. Araştırmamız ABD'nin finansal okuryazarlık eğitim yapısı incelenerek Türkiye'nin eğitim müfredatına uyarlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de bireylerin finansal okuryazarlık oranlarının düşük olduğunu ve makroekonomiyi olumsuz etkilediği görülmektedir. Bu sebeple finansal okuryazarlık eğitiminin çocuklarda ilkokul döneminde başlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the relationship between macroeconomics and financial literacy and financial literacy education in children. The goal is to provide financial literacy education to children by using scientific education methods to give them financial information with appropriate teaching methods and techniques and relate them to macroeconomics. Determining the age range when giving this education to children and providing financial literacy education according to the determined age range (according to the cognitive development theories of Piaget and Vygotsk) will increase the effectiveness of the education provided and make a positive contribution to human capital. Our research was tried to be adapted to Turkey's education curriculum by examining the financial literacy education structure of the USA. This study shows that financial literacy rates of individuals in Turkey are low and negatively affect the macroeconomy. For this reason, financial literacy education should start in primary school for children.