Antenatal vücut şekil indeksi ve gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki
Relationship between antenatal body shape index and pregnancy complications
- Tez No: 876035
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabet (GDM), gestasyonel hipertansiyon (GHT) ve preeklampsi gebelikte sık görülen; maternal ve fetal ciddi sorunlara yol açabilen gebelik komplikasyonlarıdır. Gebelik esnasında bu hastaların erken dönemde tanı alması, uygun takip ve önleyici tedavilerinin uygulanabilmesi ile fetal ve maternal mortalite ve morbidite azalmaktadır. Bu çalışmada antenatal boy, kilo ve bel çevresi ölçülerek hesaplanan vücut şekil indeksi (VŞİ) ile gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: 6-16. gebelik haftasındaki 184 hasta prospektif olarak incelendi. 13 hastanın tıbbi nedenlerle gebeliği sonlandı, 1 hastanın çalışmaya katılımından sonra ikiz gebeliği olduğu öğrenilerek çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılan 170 hastanın 6-16. gebelik haftasındaki boy, kilo ve bel çevresi ölçümleri ile vücut kitle indeksi (VKİ) ve VŞİ hesaplandı. Hastalar, takiplerinde GDM, GHT ve preeklampsi olma durumuna göre incelendi. Bulgular: 170 hastanın 41'inde (%24,1) gebelik komplikasyonu mevcuttu. 19'unda (%11,2) GDM, 28'inde (%16,5) GHT ve 4'ünde (%2,4) preeklampsi bulunmaktaydı. Gebelik komplikasyonu olan ve olmayan hastaların VŞİ değerleri istatistiksel olarak farklı değildi (p=0,437). Komplikasyonu olan hastaların VKİ ve bel çevresi değerleri istatistiksel olarak komplikasyonu olmayan hastalardan yüksekti (p değerleri sırasıyla; p=0,006, p=0,010). GHT olan ve olmayan hastaların VŞİ değerleri istatistiksel olarak farklı değildi (p=0,268). GHT olan hastaların VKİ ve bel çevresi değerleri istatistiksel olarak GHT olmayan hastalardan yüksekti (p değerleri sırası; p=0,020, p=0,038). Sonuç: Çalışmamızdaki verilerin ışığında antenatal vücut şekil indeksinin gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsi gelişme riskini değerlendirmede klinik olarak öneminin olmadığı saptanmıştır. Bunun yanında sonuçlarımız neticesinde VKİ ve bel çevresinin gebelik komplikasyonlarını öngörmede klinik ipuçları verebileceği belirlenmiştir. Çalışmamız konusu itibariyle ilk olup literatüre önemli katkı sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Vücut Şekil İndeksi, Gestasyonel Hipertansiyon, Gestasyonel Diyabet, Preeklampsi, Bel Çevresi
Özet (Çeviri)
Objective: Gestational diabetes, gestational hypertension and preeclampsia are common complications of pregnancy that can lead to serious harm both to the mother and the fetus. Fetal and maternal mortality and morbidity are reduced by early recognition of patients during pregnancy, appropriate follow-up and preventive treatments. In this study, it was aimed to determine the relationship between body shape index (ABSI), calculated based on antenatal measurements of the height, weight and waist circumference, and gestational diabetes, gestational hypertension and preeclampsia. Method:184 patients were examined prospectively. 13 pregnancies that were terminated, and 1 twin pregnancy which was learned after care were excluded from the study. 170 patients that were in 6-16th gestational weeks participated in the study. BMI and ABSI were calculated with height, weight and waist measurements during the 6-16th gestational weeks. The patients were examined according to the evaluation of gestational diabetes, gestational hypertension and preeclampsia during their follow-up. Results: Gestational complications were present in 41 of 170 (24.1%) patients. 19 (11.2%) had GDM, 28 (16.5%) had GHT, and 4 (2.4%) had preeclampsia. ABSI distributions of patients with and without complications were not statistically different (p = 0.437). BMI and waist circumference values of patients with complications were significantly higher than the values of patients without any complications (p values; p = 0.006, p = 0.010, respectively). ABSI values of patients with and without GHT were not significantly different (p=0.268). BMI and waist circumference values of patients with GHT were consistently higher than those without GHT (range of p values; p=0.020, p=0.038, respectively). Conclusion: In light of the data in our study, it was determined that antenatal body shape index has no clinical significance in evaluating the risk of developing gestational diabetes, gestational hypertension and preeclampsia. In addition, as a result of our study, it was determined that BMI and waist circumference could provide clinical clues in predicting pregnancy complications. Our study is the first in terms of its subject and makes a significant contribution to the literature. KEYWORDS: Body Shape Index, Gestational Hypertension, Gestational Diabetes, Preeclampsia, Waist Circumference