İmatinib mesilat dirençli ve duyarlı K562 kronik myeloid lösemi (KML) hücre soylarında, de novo DNA metiltransferazlarin ifade düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of expression levels of de novo DNA methyltransferases in imatinib mesylate resistant and sensitive K562 chronic myeloid leukemia (CML) cell line
  1. Tez No: 876041
  2. Yazar: İLAYDA TALU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Talu, İ. (2024). İmatinib Mesilat Dirençli ve Duyarlı K562 Kronik Myeloid Lösemi (KML) Hücre Soylarında de novo DNA Metiltransferazların İfade Düzeylerinin Karşılaştırılması. İstinye Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ve Genetik. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Kromatindeki global epigenetik değişiklikler, birçok kanser türünde görülen ve tümörün proliferasyonuna ve heterojenliğine yol açan anahtar bir özelliktir. Bu değişiklikleri yöneten epigenetik mekanizmaları tanımlamak ve düzenlemek ve sonuçta terapötik yaklaşımlar geliştirmek, translasyonel kanser tıbbında izlenen önemli bir yoldur. KML için geliştirilen ilaç tasarımı ve gelişimi, kanser tedavisinde moleküler devrim olarak adlandırılan bir süreci başlatmıştır. Kronik faz KML (CP-CML) hastalarının çoğu, imatinib tedavisine mükemmel bir yanıt verirken, maalesef net bir azınlık tedaviye birincil veya ikincil direnç göstermektedir. İmatinib direncinin moleküler mekanizmalarını anlama konusundaki önemli çabalar, hücrelere ilaç giriş ve çıkışının biyolojisi, hücresel süreçlerin epigenetik kontrolü, enzimatik yapıların değişiklikleri ve küçük molekül enzim inhibitörlerinin rasyonel yapı temelli tasarımı hakkında değerli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Talu, İ. (2024). Comparison of expression levels of de novo DNA Methyltransferases in imatinib mesylate resistant and sensitive K562 Chronic Myeloid Leukemia (CML) cell line. Istinye University, Postgraduate Education Institute, Department of Medical Biology and Genetics. Masters Thesis. Istanbul. Global epigenetic changes in chromatin are a key feature seen in many cancer types, driving tumor proliferation and heterogeneity. Developing therapeutic approaches to identify and regulate the epigenetic mechanisms governing these changes is an important path followed in translational cancer medicine. Despite being relatively rare in the past decade, chronic myeloid leukemia (CML) has provided clear benefits to the field of oncology through advancements derived from studying its molecular pathogenesis. Additionally, drug design and development centered around CML have initiated a process described as a molecular revolution in cancer treatment. While most patients with chronic phase CML (CP-CML) exhibit excellent durable responses to imatinib treatment, unfortunately, a clear minority will develop primary or secondary resistance to therapy. Significant efforts directed towards understanding the molecular mechanisms of imatinib resistance have provided valuable insights into the biology of drug trafficking in and out of cells, epigenetic control of cellular processes, alterations in enzymatic structures, and rational structure-based design of small molecule enzyme inhibitors.