Antik Çağ'da Kuzey Pisidia'nın sosyo-ekonomik yapısının mekânsal analiz verileriyle değerlendirilmesi
Evaluation of the socio-economic structure of Northern Pisidia in Ancient with spatial analysis data
  1. Tez No: 876051
  2. Yazar: İLKAY ATAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuzey Pisidia Bölgesi'ndeki (Eğirdir Gölü çevresi) antik yerleşim alanlarının geçmişte nasıl kullanıldığını ve ekonomik yapısının nasıl olduğunu bütünsel bir bakış açısıyla anlamak, açıklamak ve yorumlamaktır. Araştırma, coğrafi olarak Mikro Bölge olarak tanımlanan alanda bir vaka çalışmasıdır. Mikro Bölge, 2014-2022 yılları arasında F. Özcan tarafından yürütülen“Kuzey Pisidia Yüzey Araştırmaları (KPYA)”projesi kapsamında incelenen alan olarak tanımlanmıştır. Mikro Bölge'de Parlais, Prostanna, Bindaios, Malos, Timbriada ve Kapıkaya kent ve yerleşim alanlarının ilk insan izlerinden başlayarak Hellenistik, Roma İmparatorluğu, Geç Antik Çağ ve Erken Bizans İmparatorluğu dönemlerine ait arkeolojik verileri incelenmiştir. Çevresel arkeoloji ve peyzaj arkeolojisi yaklaşımlarını benimseyerek mekânsal analizler yoluyla kurgulanan bir araştırma modeli uygulanmıştır. Bu model, arkeolojik, numismatik, epigrafik ve diğer araştırmalardan elde edilen verilerin bir araya getirilmesi, katmanlaştırılması, haritalandırılması ve geçmişe yönelik tahmin analizlerini içermektedir. Böylelikle coğrafi bilgi sistemi (CBS) kullanılarak istatistiksel ve mekânsal analizlerle mikro bölgeye ait verilerin yoğunlukları ve dönemsel dağılımları incelenmiş, yerleşim ve ekonomik örüntüler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Kuzey Pisidia'da incelenen mikro bölgenin tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olduğu ve bu nedenle savunma sistemlerinin geliştirildiği anlaşılmıştır. Çevresel faktörlerin, bölgenin yerleşim alanlarının seçimi ve ekonomik faaliyetlerde önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Tüm çevresel koşullar göz önüne alındığında, tarımsal faaliyetlerin mikro bölgenin“kendi kendine yeterli”seviyede olduğunu, bölgenin itici ekonomik gücünün ise ormancılık ve su/ göl ekonomisine dayandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand, explain, and interpret from a holistic perspective how the ancient settlements in the Northern Pisidia (around Lake Eğirdir) were used in the past and their economic structure. The research is a case study in an area geographically defined as a micro region. This region is defined as the area examined within the scope of the“Northern Pisidia Archeaological Survey (KPYA)”project carried out by F. Özcan between 2014 and 2022. In the micro region, archaeological data from the Hellenistic, Roman Empire, Late Antiquity, and Early Byzantine Empire periods, starting from the first human traces in the cities and settlements of Parlais, Prostanna, Bindaios, Malos, Timbriada, and Kapıkaya, were examined. A research model constructed through spatial analysis was applied by adopting environmental archaeology and landscape archaeology approaches. This model includes the combination, stratification, mapping, and retrospective analysis of data obtained from archaeological, numismatic, epigraphic, and other research. Thus, the densities and periodic distributions of microregional data were examined, and settlement and economic patterns were analyzed through statistical and spatial analysis using geographic information systems (GIS). As a result of the study, it was understood that the microregion examined in Northern Pisidia had strategic importance throughout history and therefore defense systems were developed. It was determined that environmental factors played an important role in the selection of residential areas and economic activities in the region. Considering all environmental conditions, it is thought that the agricultural activities of the microregion were at a“self-sufficient”level, and the driving economic power of the region was based on forestry and water/ lake economy.