Pısıdıa Malos'u: Antik bir kentin tarihsel gelişimi
Malos of Pisidia: The historical development of an ancient city
  1. Tez No: 975626
  2. Yazar: İBRAHİM ACUCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Kent kuzey- güney yönünde uzanan akropolis etrafında şekillenmiştir. Agora akropolisin doğusunda trapezoidal planlı olarak kuzey- güney yönlü yaklaşık 100 m'lik bir alan üzerine kurulmuştur. Kısmen düz bir alana kurulan agoranın doğusunda dükkân sıraları yer almaktadır. Kent kurulduğu topografya nedeniyle büyük oranda korunaklıdır. Bu nedenle kentin savunma sistemi topografyanın etkisiyle oluşturulmuştur. Kentin kurulmuş olduğu bölge itibariyle yol ağları üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle kent uzun süre önemini korumuş, savunmanın önemli olduğu Hellenistik Dönem ve Orta Çağ'da Pisidia Bölgesi'nde önemli kentlerden biri olmuştur. Bu doğrultuda Hellenistik Dönem ve Orta Çağ'da kent ve kırsalında bulunan yerleşimler tahkim edilerek güçlendirilmiş ve yol ağları üzerine özellikle gözetleme kuleleri ile kaleler inşa edilmiştir. Kentin Hellenistik Dönem savunma sistemi uzun süreli yerleşim görmesine bağlı olarak kısmen takip edilse de Orta Çağ'da inşa edilmiş akropolis savunması net olarak takip edilmektedir. Kentin uzun süreli kullanımı yerleşim dokusuna da yansımıştır. Her ne kadar kentin dokusu uzun süreli yerleşime bağlı olarak değişse de Hellenistik Dönem ve Roma İmparatorluk Dönemi hakkında önemli veriler sunar. Ayrıca kentte yüzey araştırmaları kapsamında incelenen seramik verileri de kentin uzun süreli kullanımı hakkında bilgi sağlayan bir başka unsurdur. Mevcut veriler doğrultusunda kentte Hellenistik Dönem ile başlayan kesintisiz yerleşim süreci, MS 12. yüzyılda Türk fetihleri ile son bulduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The city was shaped around the acropolis extending in the north-south direction. The agora was built to the east of the acropolis in a trapezoidal plan over an area of about 100 meters in the north–south direction. There are rows of shops to the east of the agora, which is partially built on a flat area. The city is largely protected due to its topography. For this reason, the defense system of the city was shaped by the topography. Due to the region where the city was founded, it is situated along road networks. For this reason, the city maintained its importance for a long time and became one of the important cities in the Pisidia Region during the Hellenistic Period and the Middle Ages, when defense was important. Accordingly, during the Hellenistic Period and the Middle Ages, the city and the settlements in the countryside were fortified and strengthened, and especially watchtowers and castles were built along the road networks. Although the Hellenistic Period defense system of the city can be partially traced due to the long‑term settlement, the medieval acropolis defenses can be clearly traced. The long‑term use of the city is also reflected in the settlement pattern. Although the urban fabric has changed due to long‑term settlement, it provides important data on the Hellenistic Period and the Roman Imperial Period. In addition, the ceramic data … are another element that provides information about the long‑term use of the city. In line with the available data, it is understood that the continuous occupation that started in the Hellenistic Period ended with the Turkish conquests in the 12th century AD.