Ventrogluteal bölgeye intramüsküler enjeksiyon uygulama becerisine video destekli eğitimin etkisi
The effect of video assisted training on the ability to inject intramuscular injection into the ventrogluteal site
- Tez No: 876068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelik öğrencilerinde video destekli eğitimin ventrogluteal bölgeye intramüsküler enjeksiyon uygulama becerisine etkini belirlemektir. Yarı deneysel tipte yapılan araştırmanın evrenini Eylül 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir devlet üniversitesinin hemşirelik fakültesi ve bir vakıf üniversitesinin sağlık bilimleri fakültesinin hemşirelik bölümünde öğrenim gören (N=183) öğrenciler, örneklemini ise, gelişigüzel örnekleme yöntemi ile çalışmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan (n=106) 1. sınıf öğrencileri oluşturdu. Hazırlanan beceri videosu ve senaryosu Discern Sorgulama Formu ve Global Kalite Puanlaması ölçekleri doğrultusunda değerlendirildi. Hemşirelik öğrencilerine, Öğrenci Bilgi Formu ve Ventrogluteal Bölgeye İntramüsküler Enjeksiyon Uygulama Kontrol Listesi uygulandı. Çalışmanın yürütülmesi için gerekli izinler sağlandı. İntramüsküler enjeksiyon uygulama beceri eğitim video senaryosunun ait uzman görüşlerinin değerlendirilmesi sonucunda Kapsam Geçerlilik İndeksi 0,80'den yüksek olduğu, dolayısıyla intramüsküler enjeksiyon uygulama beceri eğitim video senaryosunun kapsam geçerliliğini sağladığı ve deney sürecinde kullanıma uygun olduğu tespit edildi. Beceri Eğitim Videosuna ilişkin Discern Sorgulama Formu puan ortalamasının 4,56±0,60 ve beceri eğimi videosunun yüksek kalitede olduğu, Global Kalite Puanlaması puan ortalamasının 4,70±0,39 ve beceri eğitim videosunun yararlı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of video-supported education on nursing students' ability to perform intramuscular injections in the ventrogluteal area. Conducted semi-experimentally, the study population consisted of nursing students from a public university and a foundation university in Istanbul, studying between September 2022 and July 2023 (N=183). The sample of the study consisted of 106 first-year students who volunteered to participate and met the inclusion criteria, selected through a random sampling method.. The skill video and scenario prepared were evaluated according to the Discern Inquiry Form and Global Quality Scoring scales. Participants were assessed using the Student Information Form and the Ventrogluteal Area Intramuscular Injection Application Checklist. Necessary permissions were obtained for the conduct of the study. The evaluation of expert opinions on the intramuscular injection application skill training video scenario resulted in a Content Validity Index higher than 0.80, thus confirming its content validity and suitability for use in the experimental process. The average score on the Discern Inquiry Form for the skill training video was 4.56±0.60, indicating high quality, and the Global Quality Scoring average was 4.70±0.39, indicating the video's usefulness.