İntramüsküler enjeksiyon uygulamasında dorsogluteal ve ventrogluteal bölgelerin ağrı, kanama, hematom riski açısından karşılaştırılması
The comparison of ventrogluteal and dorsogluteal areas depending on development of pain, bleeding and hematoma in intramuscular injection
  1. Tez No: 340670
  2. Yazar: YONCA KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma kas içi enjeksiyonlara bağlı ağrı, kanama ve hematom riski açısından dorsogluteal (DG) ve ventrogluteal (VG) bölgelerin karşılaştırılması amacıyla deneysel olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini araştırma tarihlerinde (Ekim 2012- Nisan 2013) Doğu Anadolu Bölgesinde Sağlık Bakanlığına bağlı bir Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri kliniğine müracat eden 240 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise bu hastalar arasından yatarak tedavi gören muhakemesi bozulmayan ve gerçeği değerlendirme yetisi bozulmamış, intramüsküler (İM) enjeksiyon uygulanan ve diğer örnekleme alma kriterlerine uygun 50 kadın, 50 erkek olmak üzere toplam 100 hasta oluşturdu. Veri toplanmasında; işlem öncesi Hekim Tedavi İstem, Hasta Tanılama Formu, VAS (Vizüel Ağrı Skalası) ölçeği ve kayıt formu, Opsite- Flexigrid Ölçüm Aracı, Hematom Alanı Gruplandırması, Hasta İzlem Formu, Bölgesel Bulgu Kayıt Formu, kullanıldı. Veri analizinde ise SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) kullanıldı. Veriler değerlendirimesinde Pearson korelasyon analizi, T-testi, tekrarlı ölçümlü varyans analizi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p< 0.5 olarak belirlendi. Araştırmanın sonucunda, kas içi enjeksiyon sonrası hastaların VG bölgesinde ekimoz ve hematom gelişmediği, oluşan ağrı şiddeti ortalaması 0,30 ve kanama ortalamasının 0,19 cm olduğu, DG bölgede ise ağrı şiddeti ortalaması 1,46 ve kanama ortalamasının 0,71 cm olduğu VG alanın DG alana oranla daha düşük ağrı ve kanamaya neden olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research is experimentally planned and executed for the purpose of comparison of dorsogluteal (DG) and ventrogluteal (VG) regions from the perspective of intramuscular injection related pain, bleeding and hematoma risks. The study population consisted of research on (October 2012-April 2013) the Eastern Anatolia Region of the Ministry of Health Training and Research Hospital has created 240 patients in psychiatric clinic. The sample of patients who were hospitalized in the judgment intact reality testing remains intact and intramuscular (IM) injection of sampling plans, and other criteria applied to 50 women, 50 men, including a total of 100 patients were enrolled. The there tools were used for data collection: before the procedure the physician treatment order, patient diagnostic Form, VAS (Visual Pain scale) scale and form, Opsite Flexigrid-measurement tool, Hematoma Region Grouping, Traking Form, Socio-Demographic Data were used. Data Analysis was completed using SPSS, where the measurement data was processed using variation analysis. The Pearson Correlation Multiplier is calculated and evaluated. A T-Test is used, where the significance threshold is assumed to be p< .05. The research shows that after intramuscular injection ecchymosis and hematoma in the patients after the VG is not developed, the average pain severity of bleeding the average 0.19 cm, 0.30, and it is the average of the severity of the pain, bleeding and the DG 1.46 average 0.71 cm lower than the DG VG field is the field of pain and cause bleeding.