Hemşirelerin intramüsküler enjeksiyonda ventrogluteal bölgenin kullanımına yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining of nurses' knowledge levels related with usage of ventrogluteal site in intramuscular injection
  1. Tez No: 326218
  2. Yazar: EMEL GÜLNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
HEMŞİRELERİN İNTRAMÜSKÜLER ENJEKSİYONDA VENTROGLUTEAL BÖLGENİN KULLANIMINA YÖNELİK BİLGİ DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ Bu araştırma, hemşirelerin intramüsküler enjeksiyonda VG bölgenin kullanımına yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi ve Bayındır Hastanesi Söğütözü ve Kavaklıdere Şubesi'nde yoğun bakım, acil servis ve yatan hasta servislerinde çalışan 283 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan veri toplama formu aracılığı ile toplanmıştır. Veri toplama formu üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde hemşirelerin tanıtıcı özelliklerine ilişkin 6 soru, ikinci bölümde hemşirelerin VG bölgenin kullanımına yönelik 9 soru bulunmaktadır. Üçüncü bölüm ise ventrogluteal bölgeye yönelik 24 önermeden oluşmaktadır. Hemşirelerin bu önermelere verdikleri cevaplar 24 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Veri toplama formunun kapsam geçerliliği için 5 uzmanın görüşüne başvurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesapları, ortalama ölçüleri, Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, hemşirelerin IM enjeksiyon uygulamasında en sık kullandığı bölgenin dorsogluteal bölge (%85.9) olduğu, ikinci sırada ise ventrogluteal bölgenin (%7.4) yer aldığı belirlenmiştir. Hemşirelerin bilgi puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu (13.1±3.7) ve çalıştıkları kurum, cinsiyet, en son öğrenim durumu, hizmet yılı, çalışılan bölüm ve bölümdeki hizmet yılı ile bilgi puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
DETERMINING OF NURSES KNOWLEDGE LEVELS RELATED WITH USAGE OF VENTROGLUTEAL SITE IN INTRAMUSCULAR INJECTIONT his research was carried out to determine nurses? knowledge level related with usage of VG site in intramuscular injection as a descriptive.Sampling of this research consists of 283 nurses employed in intensive care units, emergency services and inpatient services in Ibn-i Sina Research and Practice Hospital of Medical Faculty of Ankara University, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital of Ministry of Health and Söğütözü and Kavaklıdere Branch of Bayındır Hospital. Data for research in question were collected through data collection form having prepared by making use of literature by researcher. Data collection form consists of three sections. There are 6 questions with regard to nurses? descriptive characteristics in first section and 9 questions with regard to usage of VG site in second section. Also third section consists of 24 postulates concerning ventrogluteal site. Answers given by nurses to these postulates were assessed over 24 points. Opinions of 5 specialists were applied for validity of scope of data collection form. In assessing of data, percentage values, average measures, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test were used.As a result of this research, it has been determined that site used most frequently by nurses? is dorsogluteal site ( % 85.9) and ventrogluteal site (% 7.4) in IM injection practice. It has been understood that nurses? knowledge point averages are mid level (13.1±3.7) and that institution, gender, last state of education, year of service, department and difference between year of service in that department and knowledge point averages are not statistically meaningful (p>0.05). The difference is found statistically significant between the cases where nurses are aware of the fact that dorsogluteal site is not chosen for administering IM injection but ventrogluteal site should be the first site to be chosen, determining, pointing and using the ventrogluteal site by nurses and their point averages for information.