Böbrek hücreli karsinomlarda histolojik tip, çekirdek derecesi ve patolojik evrelemenin sağkalım ile ilişkisi
The correlation between histological type, nuclear grade and pathological stage with survey in renal cell carcinomas.
- Tez No: 230018
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda; BHK olgularında, histopatolojik bulguların seyirsel etkilerini ve sağ kalım ile ilişkilerini ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1997 ? 2007 yılları arasında Patoloji Anabilim Dalı'nda incelenmiş olan nefrektomi materyallerinden böbrek hücreli karsinom tanısı konulmuş olan olguları inceledik.Olgulara ait histopatolojik alt tipleri; 101 (% 88,6) berrak hücreli, 9 (% 7,9) papiller ve 4 (%3,5) ise kromofob BHK olarak belirledik. Çalışmamıza dahil ettiğimiz 114 olgudan 96'sının sağ kalım verileri güvenilir kabul edilmiştir. 96 hastadan 74'ünün (% 77,1) sağ, 22'sinin (% 22,9) ölü olduğunu saptadık. Takip süresi 2 gün ile 87 ay arasında değişmekte olup; ortalama takip süresi 21,5 aydır. Hastaların ortalama sağkalım süresi 61.3 ay, beş yıllık sağkalım olasılığı % 58.2 olarak saptandı. Tümörlere ait histolojik tip, boyut, Fuhrman çekirdek derecesi ile böbrek kapsülü, böbrek veni ve lenfatik /damar invazyonu, evre ile sağ kalım süreleri ile ilişkisi araştırdık.Sonuç olarak; Fuhrman çekirdek derecesi, evre, nekroz, kapsül invazyonu, mikrovasküler invazyon, lenf düğümü tutulumu ile ortalama sağ kalım süreleri arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulduk. Böbrek üstü bezi, üreter ve böbrek veni cerrahi sınırında tümör izlenen olgularda olgu sayılarının az olması nedeniyle sağ kalım analizleri ayrıntılı olarak değerlendirilmedi. Kromofob ve papiller BHK olgu sayılarının az olması nedeniyle histolojik alt tip ile sağ kalım oranları arasında anlamlı ilişki saptamadık.Nüks eden olgulara ve ölenlere ait parametreler değerlendirildiğinde sonuçlarımız patolojik evre ve Fuhrman çekirdek derecesi yanı sıra tümör nekrozu, kapsül invazyonu ve mikrovasküler invazyonunun en önemli etkenler olduğu yönündeki literatür bilgileri ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to find out the correlation between the histopathological evaluation and the survival of patients with renal cell carcinoma. to establish relations with prognostic effect and survey in patients show recurrence or dead of . We examine all the consequent cases diagnosed as renal cell carcinoma at Kocaeli University Medical Faculty Pathology Department in 1997-2007.Histopathological subtypes were determined as clear cell at 101 cases (88.6 %) , papillary at 9 cases (7.9 %), and chromophobe renal cell carcinoma for 4 cases (3.5 %) . Reliable follow-up data of 96 of 114 cases were available. 74 of them (77.1 %) were alive and 22 of them (22.9 %) were died. Mean follow-up time was 21.5 months with a wide margin between 2 days and 87 months. 5 year survival was 61.3 months, 5 year survival probability was 58.2 %. We explored correlation of histological type, size, Fuhrman nuclear grade, renal capsule invasion, renal vein and lymphatic/vascular invasion, tumoral necrosis and stage with survival.In conclusion; we find close relationship between Fuhrman nuclear grade, stage, tumoral necrosis, renal capsule invasion and lymphatic/vascular invasion with survival. Invasion of adrenal gland, surgical margins of ureter or renal vein were occurred in a few cases. For this reason statistical significance could not be evaluated. We also couldn't put forward the significance of histological subtypes and survival and recurrence, as there were not enough numbered groups for papillary carcinoma and chromophobe carcinoma.When histopathological parameters owing to cases that recurred or died of disease were retrospectively evaluated, tumor necrosis, capsular invasion and microvessel invasion were the most significant factors besides pathological stage, Fuhrman nuclear grade. Our results were compatible with the recent literature.