İlgili kuruluş yönetim biçimi çerçevesinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı örneği
Example of Çanakkale Wars Gallipoli Historical Area Presidency within framework of relevant organization management style
- Tez No: 876090
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türk idari teşkilatı temelde yerinden yönetim ve merkezden yönetim olmak üzere ikiye ayrılır. Yerinden yönetim ise fonksiyonel ve yer yönünden olmak üzere ikili bir tasnife tabi tutulur. Bununla beraber her iki grubun da kendilerine ait kamu tüzel kişilikleri mevcuttur. Oysa merkezden yönetim, devlet tüzel kişiliği içinde bulunur, başkent ve onun uzantısı olan taşra birimlerinden meydana gelir. Türk idari teşkilatı temelde böyle kesin hatlarıyla ayrılmış gibi görünse de özellikle 2000'li yıllarla birlikte yeni tip oluşumlar ile teşkilat yapısında alışılagelmişin dışında farklı yapılar teşekkül etmeye başlamıştır. İnceleme konusu da bu oluşumlardan biri olan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'dır. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı yukarıda ifade edilen teşkilat sınıflandırmalarının hiçbirinin içine tam olarak girmemektedir. Mezkûr Başkanlık ne yerel ne hizmet yerinden yönetim ne de merkezin taşra biriminin teşekküllerine benzememektedir. Söz konusu teşkilatın illiyet bağı içerisinde bulunduğu teşekküller ve organlar ile bu yapının görev, yetki ve sorumlulukları konu alınarak kamu yönetiminde istisnai bir nitelik taşıyan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı etraflıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Turkish administrative organization is basically divided into two: decentralized administration and centralized administration. Decentralization is subject to a dual classification, functional and location-wise, however, both groups have their own public legal entities. However, centralized administration exists within the state legal entity and consists of the capital and the provincial units that are its extensions. Although the Turkish administrative organization seems to be basically separated with such clear lines, especially in the 2000s, new types of formations and unusual structures began to form in the organizational structure. The subject of investigation is the Gallipoli Historical Area Directorate of the Gallipoli Wars, which is one of these formations. Çanakkale Wars Gallipoli Historical Area Presidency does not fully fall into any of the organizational classifications mentioned above. The aforementioned presidency is not similar to the organizations of either local, decentralized service, or provincial unit of the center. The Dardanelles Wars Gallipoli Historical Area Presidency, which has an exceptional quality in public administration, will be examined in detail by considering the organizations and bodies with which the said organization has a causal connection and the duties, powers and responsibilities of this structure.