Yetişkinlerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasında halk eğitimin rolü: Esenler örneği
The role of public education in meeting the educational needs of adults 'Esenler example'
- Tez No: 876089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKIN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnsan yaşamının her döneminde eğitimin içinde bulunur. Eğitim bazen planlı ve isteğe bağlı bazen de plansız, fark etmeksizin gerçekleşir. Türkiye'de eğitim, formal ve informal olarak ayrıldığında formal eğitim Milli Eğitime bağlı ilerleyen okul öncesi + 12 yıl zorunlu eğitim ardından yüksek öğrenim olarak devam etmektedir. İnformal eğitim ise isteğe bağlı olup formal eğitime göre daha esnek kabul edilen imkanlarla yapılmaktadır. Yetişkinlerin eğitime ihtiyaç duyması ve bu ihtiyacını lisans, yüksek lisans, doktora gibi alanlar dışında karşılamak istediğinde özel veya vakıflar aracılığıyla yapılan kurslara katılma, Halk Eğitim bünyesindeki kurslara katılma şeklinde karşılanabilmektedir. Halk Eğitim kursları resmi bir karşılığı olan çokça branşa sahip yetişkin eğitimi verilen yerlerdendir. Bu çalışma İstanbul ili Esenler İlçesinde yaşayan yetişkin bireylerin eğitime olan ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçlarının karşılanmasında ilçede yürütülen Halk Eğitim faaliyetlerinin rolünün incelenmesi için yapılmıştır. 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılan araştırma için ilçede yapılan Halk Eğitim kurslarından seçkisiz olmayan örneklem olarak seçilmiş kursiyer ve eğitmenler arasından 20 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiş, konuya dair görüşleri alınmıştır. Verilerin toplanmasının ardından elde edilen verilere betimsel analiz yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucuna göre bölgede yaşayan yetişkinler eğitim ihtiyaçları karşısında ilçenin birçok mahallesinde bulunan kurumlarda Belediye ve Halk Eğitim ortaklığıyla yürütülen kurslardan faydalanmaktadır. Katılımcıların genel görüşü kurslardan memnuniyet duyulduğuna dair olmuştur. Verilere göre beklentilerin karşılanması, kurs verimliliği, imkanlar, kurs çeşitliliği bireylerin memnuniyet sebepleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is involved in every period of human life. Education is sometimes planned and optional, sometimes unplanned, regardless. When education in Turkey is divided into formal and informal, formal education continues as pre-school + 12 years of compulsory education, which is affiliated with the National Education, and then higher education. Informal education is optional and is provided with opportunities that are considered more flexible than formal education. When adults need education and want to meet this need outside of fields such as bachelor's, master's and doctorate, this can be met by attending private or foundation courses or by attending courses within Public Education. Public Education courses are places where adult education is provided in many branches with an official equivalent. This study was conducted to determine the educational needs of adult individuals living in Esenler District of Istanbul and to examine the role of Public Education activities carried out in the district in meeting these needs. For the research conducted in the 2023-2024 academic year, interviews were held with 20 trainees and instructors selected as a non-random sample from the Public Education courses held in the district, using a semi-structured interview form, and their opinions on the subject were obtained. After data collection, descriptive analysis was performed on the data obtained. According to the results of the research, adults living in the region benefit from courses run in partnership with the Municipality and Public Education in institutions in many neighborhoods of the district, to meet their educational needs. The general opinion of the participants was that they were satisfied with the courses. According to the data, meeting expectations, course efficiency, facilities and course diversity are among the reasons for individuals' satisfaction.