Deniz kaplumbağaları hakkında verilen eğitimin fen bilgisi öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalık ve kaygı düzeylerine etkisi
Impact of training about sea turtles on preservice science teachers' awareness and anxiety levels regarding global climate change
  1. Tez No: 876091
  2. Yazar: ÜMRAN ÇİYANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KASKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı küresel iklim değişikliği konusunda uygulamalı olarak verilen eğitimler ile fen bilgisi öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalıklarını arttırmak, kaygılarını azaltmak ve deniz kaplumbağalarına yönelik bilgi düzeylerini yükseltmektir. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 45 ikinci sınıf öğrencisi ile Biyoloji-2 dersi kapsamında yürütülmüştür. Haftada iki saat olmak üzere öğrencilere 8 hafta boyunca deniz kaplumbağaları üzerinden küresel iklim değişikliği hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi ve tek grup ön test – son test deseni (zayıf yarı deneysel desen) kullanılmıştır. Verilen eğitimde küresel iklim değişikliğinin doğal ve beşerî ortama etkileri, küresel iklim değişikliğini ortaya çıkaran sebepler, küresel iklim değişikliği ve nesli tehlike altındaki türler, küresel iklim değişikliği ve enerji tüketimi, deniz kaplumbağaları ve hayat döngüleri, küresel iklim değişikliğinin deniz kaplumbağaları cinsiyeti üzerine etkisi, küresel iklim değişikliğinin deniz kaplumbağaları ve çevresi üzerine etkisi, küresel iklim değişikliği ile ilgili organizasyonlar ve anlaşmalar konu başlıkları olarak işlenmiştir. Verilen eğitim deneyler, etkinlik kağıtları, sunumlar ve videolar ile zenginleştirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilere veri toplama araçları uygulanmıştır. Çalışmada öğrencilerin farkındalıklarını ölçmek için Üniversite Öğrencilerinin Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Ölçeği, kaygı düzeylerini ölçmek için İklim Değişikliği Kaygı Ölçeği, deniz kaplumbağaları hakkında bilgi düzeylerini ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Deniz Kaplumbağaları Tanımlayıcı Bilgiler Anketi ve Deniz Kaplumbağaları Başarı Rubriği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalık düzeylerinin arttığı, kaygı düzeylerinin düştüğü, deniz kaplumbağaları hakkında ise bilgi düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to raise awareness in preservice science teachers on global climate change, reduce their anxiety and increase their knowledge on sea turtles via applied training about global climate change. The study was carried out with 45 sophomore students receiving education at Pamukkale University Faculty of Education Department of Mathematics and Science Education Department of Science Education within the scope of the Biology-2 class during the fall term of the 2022-2023 academic year. Theoretical and applied training about global climate change was provided to the students on the basis of sea turtles two hours a week for eight weeks. In the study, the quantitative research method and single-group pretest-posttest design (weak quasi-experimental design) were used. Topics of the training were the impacts of global climate change on the natural and human environment, reasons causing global climate change, global climate change and endangered species, global climate change and energy consumption, sea turtles and their life cycle, impact of global climate change on the sex of sea turtles, impact of global climate change on sea turtles and their habitat, and organizations and treaties related to global climate change. The training was enriched with experiments, activity papers, presentations and videos. Data collection tools were applied to the students prior to and after the application. In the study, The Awareness of University Students on Global Climate Change Scale was used for measuring the awareness of the students and The Climate Change Anxiety Scale for measuring their anxiety levels. The Sea Turtles Descriptive Information Survey and The Sea Turtles Success Rubric, created by the researcher, were used for measuring their knowledge on sea turtles. As a result of the study, it was found that the students' awareness on global climate change had increased, whereas their anxiety levels had decreased. Their knowledge on sea turtles had increased at a statistically significant level.