The impact of negative online reviews on consumer purchase intention and trust in online shopping: A study on international university students in Istanbul
İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde olumsuz çevrimiçi yorumların tüketici satın alma niyeti ve güveni üzerindeki etkisi: İstanbul'daki uluslararası üniversite öğrencileri üzerinde araştırma
  1. Tez No: 876095
  2. Yazar: OMAR SULTANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çevrimiçi alışverişin yükselişi, tüketici davranışlarını temelden dönüştürdü ve bireyler ihtiyaçlarını karşılamak için giderek daha fazla dijital platformlara yöneliyor. Bu değişim, çevrimiçi ortamda tüketicileri etkileyen faktörler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Bu faktörlerden en önemlilerinden biri, özellikle olumsuz olan çevrimiçi yorumlardır. Bu yorumlar bireylerin satın alma niyetini caydırabilir ve çevrimiçi mağazalara olan güvenlerini aşındırabilir. Bu çalışma, negatif çevrimiçi yorumların İstanbul'daki uluslararası üniversite öğrencilerinin çevrimiçi alışveriş sırasındaki satın alma niyeti ve güveni üzerindeki etkisini inceliyor. Araştırma, öğrencilerin çevrimiçi alışveriş deneyimlerini ve olumsuz yorumlara ilişkin algılarını analiz etmek için anket tabanlı bir yaklaşım kullanır. Bu çalışmanın bulguları, yalnızca dijital alandaki tüketici davranışının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayacak, aynı zamanda çevrimiçi işletmelere değerli bilgiler sunacaktır. Çevrimiçi işletmeler, olumsuz geri bildirimleri nasıl yöneteceklerini, olumsuz etkilerini nasıl en aza indireceklerini ve tüketici tabanlarında daha fazla güven ve satın alma isteği nasıl geliştirecekleri konusunda içgörüler elde edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The rise of online shopping has fundamentally transformed consumer behavior, with individuals increasingly turning to digital platforms for their purchasing needs. This shift necessitates a deeper understanding of the factors influencing consumers within the online landscape. One crucial influence is online reviews, particularly negative ones, which can potentially deter individuals from purchasing and erode their trust in online retailers.This study examines the influence of negative online reviews on the purchase intention and trust during online shopping among international university students in Istanbul. The research utilizes a survey-based approach to analyze students' online shopping experiences and their susceptivity of negative reviews. The findings of this study will not only contribute to the broader understanding of consumer behavior in the digital realm but also offer valuable insights to businesses operating online. Further, it will provide businesses operating online with insights on how to manage negative feedback, minimize its detrimental effects, and cultivate greater trust as well as inclination to purchase within their consumer base.