Don Norman'ın 'Gündelik Şeylerin Tasarımı' kitabında yer alan tasarım ilkelerinin mobil uygulama tasarımlarına uygulanabilirliği üzerine bir inceleme
A study of the applicability of the design principles in Don Norman's book 'The Design of Everyday Things' in mobile application designs
- Tez No: 876094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKÇE ASLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Şüphesiz ki; mobil uygulamalar gelişen teknoloji ve iş modelleri ile artık çoğu insanın günlük hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çalışmanın temel amacı; Don Norman'ın 2013 yılında yayınladığı ve tasarım dünyasında önemli bir referans kabul edilen“Gündelik Şeylerin Tasarımı”kitabında yer alan ve bazı tasarımların neden diğerlerinden daha kullanışlı ve öğrenilebilir olduğunu anlamak için kritik kabul edilen temel tasarım ilkelerinin mobil uygulama tasarımlarında uygulanabilirliğinin incelenmesidir. Bu kapsamda; konunun odağındaki kavramlar için yapılan literatür araştırması sonrası, farklı eğitim seviyeleri ve yaş gruplarındaki kişilerden rastlantısal olarak ulaşılan kişilerden toplanan anketlerden, cevaplanan 423 anket değerlendirmeye alınmıştır. Anket katılımcılarından belirlenen kriterler doğrultusunda seçilen 7 katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma çalışmaları kapsamında toplanan tüm veriler, temel tasarım ilkelerine odaklanarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda temel tasarım prensiplerinin tamamının mobil uygulamaların kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımlarında uygulanabilir olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly; with developing technology and business models, mobile applications have become an indispensable part of most people's daily lives. The main purpose of this study is; to examine the applicability of basic design principles that are considered critical for understanding why some designs are more useful and learnable than others, in mobile application designs; which are included in Don Norman's book“The Design of Everyday Things”, published in 2013 and considered an important reference in the design world. In this context; after the literature research for the concepts in the subject's focus, 423 answered surveys from randomly reached people from different education levels and age groups were evaluated. A semi-structured in-depth interview was conducted with 7 participants selected from the survey participants in line with the determined criteria. All the data collected within the scope of the research studies were examined and interpreted by focusing on basic design principles. As a result of the research, it has been revealed that all basic design principles apply to the user experience and interface designs of mobile applications.