Magnetic solid phase microextraction of cadmium in water and food samples on escherichia coli (E.coli) immobilized to magnetic conductive carbon black (Vulcan XC-72) prior to its determination by flame atomic absorption spectrometry
Manyetik karbon siyahına (Vulcan XC-72) immobilize edilmiş escherıchıa colı üzerinde su ve gıda numunelerinde kadmiyumun alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayininden önce manyetik katı faz mikro ekstraksiyonu
- Tez No: 876102
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Elimizde manyetik iletken karbon siyahı (Vulcan XC-72) ile yüklenmiş E. coli bakterilerini kullanan yeni bir katı faz mikroekstraksiyon yöntemi geliştirildi. Bu yeni manyetik biyosorbent kompozit, analit iyonlarını ekstrakte etmek için vortex destekli ekstraksiyon kullanıldı ve çözelti içerisinden manyetik biyosorbent kompozit ayrımı bir neodimyum mıknatıs kullanılarak gerçekleştirildi. pH, adsorbent dozu, vortex süresi ve örnek hacmi gibi seçilen parametreler optimal performans için optimize edildi. Adsorbe edilmiş kadmiyum iyonlarının elüsyonu, 1.0 mol L-1 HNO3'ün 0.3 mL'si kullanılarak sağlandı. Adsorpsiyon kapasitesinin 90.3 mg g-1 olduğu bulundu. Ön konsantrasyon faktörü ve arttırma faktörü sırasıyla 100 ve 88 olarak bulundu. Tespit limiti (LOD), miktar belirleme limiti (LOQ) ve doğrusal aralık sırasıyla 0.6 µg L-1, 2.0 µg L-1 ve 2-40 µg L-1 olarak bulundu. Gün içi ve günler arası RSD değerleri sırasıyla 1.88 % ve 1.98 % olarak bulundu. Tüm parametrelerin optimizasyonu için faktöriyel tasarım kullanıldı. Yöntemin doğruluğu, standart referans materyalleri analiz edilerek gerçekleştirildi. Optimizasyonu yapılan yöntem başarıyla su ve gıda örneklerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
A new solid-phase microextraction method using magnetic conductive carbon black (Vulcan XC-72) loaded with E. coli bacteria was developed as a new magnetic biosorbent composite. Vortex-assisted extraction was used to extract analyte ions, and magnetic biosorbent composite separation from the solution was performed by using a neodymium magnet. A selected parameter, such as pH, adsorbent dosage, vortex time, and sample volume, were optimized for optimal performance. Elution of adsorbed cadmium ions was achieved using 0.3 mL of 1.0 mol L-1 HNO3. The adsorption capacity was found to be 90.3 mg g-1. The preconcentration factor and enhancement factor were found to be 100 and 88. The limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), and linear range were found to be 0.6 µg L-1, 2.0 µg L-1, and 2-40 µg L-1. Intraday and interday RSD values were found to be 1.88 % and 1.98 %. A factorial design was used for the optimization of all parameters. The accuracy of the method was performed by analyzing standard reference materials. The optimized method was successfully applied to water and food samples.