Cold gas thruster and controller development for satellite attitude control
Soğuk gaz itki sistemin aracılığıyla uyudu yönelim kontrollü
  1. Tez No: 876131
  2. Yazar: HÜDA SEDAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu makale, soğuk gaz itki tahrik sisteminin uydu ve uzay araçların yönelim kontrolu için tasarım ve uygulamasını özetlemektedir. Kontrol algoritmasının geliştirilmesi, sistem tanımlaması amaçlanan çeşitli testler aracılığıyla toplanan verilerin analizine dayanmaktadır. Bu nedenle proje, gerçek zamanlı olarak fiziksel sistem üzerinde test yapmanın ve matematiksel modelin simülasyonunu doğrulamanın önemini vurgulamaktadır. Kontrol, esas olarak soğuk gaz itki sistemin özelliklerinin tanımladığı özel kısıtlamalar altında özelleştirilmiş PWM sinyaline dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper summarizes the design and application of a cold gas thruster propulsion system for attitude control of satellites and space tugs. The control algorithm's development relies on analyzing data collected through several tests intended for system identification. Therefore, the project highlights the importance of performing real time testing on the physical system along with validating the simulation of the mathematical model. The control mainly relies on PWM signal customized under the special constraints defined by the cold gas thruster characteristics.