Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin yazma becerilerinin gelişiminde Raft uygulamalarının etkisi
The effects of the Raft on the development of the writing skills of the students with special learning difficulties
  1. Tez No: 876130
  2. Yazar: BURÇİN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE YILDIZ DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Özel Öğrenme Güçlüğü olan ve Tipik Gelişim Gösteren dördüncü sınıf öğrencilerine uygulanan 8 hafta, 16 saatlik RAFT stratejisinin öğrencilerin yaratıcı yazma, yazma eğilimi ve yazma öz-yeterliliklerine etkilerini araştırmaktır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Denizli ilinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda dördüncü sınıfı tamamlamış, anadili Türkçe olan, üniversite hastanelerinden tanı almış, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından okuma ve yazma modüllerinden Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanılması uygun görülen öğrenciler ve tipik gelişim gösteren öğrencilerden oluşmaktadır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilere herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışma gurubunda yer alan öğrencilerin ön test ve son test ölçümleri RAFT stratejisinin öğrencilerin yaratıcı yazma tutumu, yazma eğilimi ve yazma öz-yeterliliklerine etkisi değerlendirilmiştir. Tüm veriler bilgisayarda SPSS programına kaydedilerek analiz edilmiştir. İki bağımlı değişken arası karşılaştırmada ise Wilcoxon test kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırma testi olarak Bonferroni testleri kullanılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, uygulanan müdahalenin deney grubunda yer alan öğrencilerin uygulama oturumları sonrasında öğrencilerin planlı yazma, bağımsız yazma, yazmada yetkinlik becericinde gelişme olduğu görülmüştür. Ayrıca yazmaya yönelik tutum, öz yeterlilik ve yazma eğilimi değişkenlerinde de pozitif yönlü bir değişme saptanmıştır. Araştırma sonrasında deney grubunda yer alan öğrencilerin etkinlikleri sevdikleri ve uygulamaların devam etmesini istedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of the 8-week, 16-hour RAFT strategy applied to fourth grade students with Specific Learning Disabilities and Typical Developmental Disabilities on their creative writing, writing disposition and writing self-efficacy. The study group of this study consisted of students who were attending the fourth grade in schools affiliated to the Ministry of National Education in Denizli province in the 2022-2023 academic year, whose mother tongue was Turkish, who were diagnosed by university hospitals, who were deemed appropriate to prepare Individualized Education Program (IEP) from reading and writing modules by Guidance and Research Centers (GRC), and students with typical development. The students in the control group did not receive any intervention. The pre-test and post-test measurements of the students in the study group and the effect of RAFT strategy on students' creative writing, writing disposition and writing self-efficacy were evaluated. All data were recorded and analyzed on the computer using SPSS Two independent groups and Wilcoxon test was used for the comparison between two dependent variables. Bonferroni tests were used as multiple comparison tests. A significance level of 0.05 was used as a criterion for interpreting whether the values obtained were significant or not. The results of the study showed that the students in the experimental group improved in planned writing, independent writing, and writing competence skills after the intervention sessions. In addition, a positive change was found in attitude towards writing, self-efficacy and writing disposition variables. After the research, it was determined that the students in the experimental group liked the activities and wanted the practices to continue.