Uluslararası öğrencilerin akademik yazmalarının geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research for the improvement of academic writing of international learners
- Tez No: 876138
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BÖLÜKBAŞ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
Bu araştırmanın amacı lisans/lisansüstü düzeyde eğitim alan uluslararası öğrencilerin akademik yazma becerilerini geliştirmeye yönelik bir ders modeli geliştirmektir. Bu ders modeli ile uluslararası öğrencilerin iletişimsel amaca uygun olarak yapısal düzenleniş ve üst söylem özelliklerini belirleyerek nitelikli araştırma yazıları, raporlar, bilimsel yazılar hazırlamaları ve bu yazma kültürünü makale, bildiri metni ve tez gibi daha kapsamlı metinlere aktarmaları hedeflenmektedir. Bu amaçla farklı disiplinlerden, türlerden ve konulardan oluşan 171 makale, 496 bildiri metni ve 229 deneme türündeki akademik metnin içerik çözümlemesi MAXQDA programı ve bu programın bir eklentisi olan MaxDictio ile gerçekleştirilmiştir. İlk olarak akademik metinlerde en sık kullanıldığı belirlenen 210 sözcük tabanı ve bunların farklı çekimlenmeleri ile oluşan 605 farklı sözcük formu ile en sık kullanılan 59 eş dizimli sözcük tabanına ait 136 farklı form belirlenmiştir. İkinci olarak sözcük tabanlarına ait farklı formların analiz edilmesi ile akademik metinlerde sıklıkla kullanılan 25 cümle yapısı tespit edilmiştir. Üçüncü olarak sıralama, sebep-sonuç bildirme, amaç belirtme, karşılaştırma yapma, ekleme yapma, örneklendirme, yeniden ifade etme-açımlama ve koşul bildirme olmak üzere 8 başlıkta ulaşılan 71 cümle içi bağlayıcı ve 69 cümle başı bağlayıcı listelenmiştir. Dördüncü ve son olarak deneme türündeki 229 akademik metnin yapısal çözümlemesi ile yazma türleri ve bu türlere ait alt modeller belirlenmiştir. Bu bulgular temelinde hazırlanan akademik yazma ders modelinde, karşılaştırmalı, sebep sonuç ilişkili, avantaj-dezavantaj betimlemeli, tartışmacı, problem çözme konulu ve açıklayıcı söylem türündeki metinlere özgü dilbilgisi yapıları, söz varlığı, temel kalıp ifadeler, bağlayıcılar, paragraf yapısı ve düşüncelerin planlanma aşamaları yer almaktadır. Eylem araştırması olarak yürütülen bu çalışmada, C1 düzeyini tamamlamış 15 öğrencinin yer aldığı 7 haftalık bir süreçte ders modelinin uygulaması gerçekleştirilmiş olup akademik yazma öz yeterlik ölçeği ve akademik yazma başarı testi ön test-son test olarak uygulanmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz, kategorik içerik analizi ve frekans analizi; nicel verilerin çözümlenmesinde ise bağımlı örneklemler t testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizine dayalı hazırlanan ders modelinin, öğrencilerin akademik yazma becerisinin gelişimine katkıda bulunduğu, nicel verilerle görülmüştür. Uygulamaya katılan öğrencilerin hem akademik yazma öz yeterlik algılarında hem de başarı düzeylerinde artış görülmüştür. Öğrencilerin akademik söylem farkındalığının geliştiği ve metinleri yazılma amacına göre tür temelli incelemeye başladıkları, çalışmanın öne çıkan bulguları arasında yer almıştır. Yapılan analizlerde öğrencilerin biçim, yazım ve noktalama, sözdizimi, dil bilgisi ve cümle yapısı, sözcük bilgisi, içerik ve paragraf organizasyonu ile üst söylem belirleyicileri ölçütlerinin tamamında ilerleme gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, akademik metin çözümlemelerine dayalı geliştirilen ders modelinin, süreç-tür odaklı bir yaklaşımla öğretiminin, yazma becerisinin gelişiminde daha etkili olduğuna işaret etmektedir. Çalışma kapsamında görüşüne başvurulan uluslararası öğrencilerin ve akademik Türkçe dersi veren öğreticilerin beklenti, ihtiyaç ve görüşleri incelendiğinde de hâlihazırda uygulanan program ve içeriklerin yetersiz olduğu ve bu çalışmanın ortaya koyduğu yaklaşımın faydalı ve başarılı bulunduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak iletişimin üretim, etkileşim ve aracılık modlarında yer alan yazma becerisinin akademik düzeydeki öğretiminde öğrenci ihtiyaçlarından, öğretici görüşlerinden ve 892 metnin yer aldığı veri havuzunun sağladığı bulgulardan yola çıkarak hazırlanan ders modelinin planlı ve sistematik bir şekilde aktarılmasının öğrencilerin akademik yazma başarılarını ve akademik yazma öz yeterlik algılarını yükselteceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a course model to improve the academic writing skills of international students studying at undergraduate/graduate level. With this course model, it is aimed for international students to prepare qualified research papers, reports, scientific writings by identifying structural organization and metadiscourse features in accordance with the communicative purpose and to transfer this writing culture to more comprehensive texts such as articles, papers and theses. For this purpose, the content analysis of 171 articles, 496 papers and 229 essays from different disciplines, genres and subjects was carried out with MAXQDA software and MaxDictio, an add-on of this programme. Firstly, 605 different word forms consisting of 210 word bases and their different inflections and 136 different forms belonging to 59 collocations of the most frequently used word bases were determined. Secondly, by analysing the different forms of word bases, 25 sentence structures frequently used in academic texts were identified. Thirdly, 71 in-sentence connectives and 69 sentence-head connectives were listed under 8 headings: ordering, stating cause and effect, stating purpose, comparing, adding, exemplifying, restating-explaining and stating condition. Fourth and finally, writing genres and sub-models belonging to these genres were determined through the structural analysis of 229 academic texts in the essay genre. In the academic writing course model prepared on the basis of these findings, grammatical structures, vocabulary, basic phrases, connectors, paragraph structure and planning stages of thoughts specific to texts in comparative, cause-effect, advantage-disadvantage, argumentative, problem-solving and expository discourse genres are included. In this study, which was conducted as an action research, the implementation of the course model was carried out in a 7-week period with 15 students who had completed C1 level, and the academic writing self-efficacy scale and academic writing achievement test were applied as pre-test and post-test. Descriptive analysis, categorical content analysis and frequency analysis were used to analyse qualitative data, and dependent samples t test was used to analyse the quantitative data. The quantitative data showed that the course model prepared based on the analysis of qualitative data contributed to the development of students' academic writing skills. Both academic writing self-efficacy perceptions and achievement levels of the students participating in the application increased. Among the prominent findings of the study were that students' awareness of academic discourse improved and they started to analyse texts on the basis of genre according to the purpose of writing. In the analyses, it was determined that students showed progress in all criteria of form, spelling and punctuation, syntax, grammar and sentence structure, vocabulary, content and paragraph organisation and metadiscourse markers. These findings indicate that teaching the course model developed based on academic text analyses with a process-genre-oriented approach is more effective in the development of writing skills. When the expectations, needs and opinions of international students and academic Turkish language instructors whose opinions were consulted within the scope of the study were examined, it was understood that the current programmes and contents were inadequate and the approach put forward by this study was found to be useful and successful. In conclusion, it can be said that the planned and systematic transfer of the course model prepared based on the student needs, instructor opinions and the findings provided by the data pool including 892 texts in the teaching of writing skill, which is included in the production, interaction and mediation modes of communication, at the academic level will increase students' academic writing achievement and academic writing self-efficacy perceptions.