Beden eğitimi dersinde sınıfta kişiliğin karanlık yüzü: İstenmeyen ergen öğrenci davranışları üzerinde kişiliğin ve davranışsal bağımlılığın yansıması
The dark side of personality in the classroom of physical education: the reflection of personality and behavioral dependency on unwanted adolescent student behaviours
  1. Tez No: 876140
  2. Yazar: MEHDİ TOPCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ALAEDDİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmanın amacı, lisede okuyan öğrencilerin yıkıcı davranışlarının dijital bağımlılıklarının ve karanlık kişilik özelliklerinin istendik-olumlu yönde düzeltilmesine; sağlıklı, doğru kararlar verebilen, iletişime açık ve toplumsal anlamda faydalı bireyler olmalarında sporun katkılarının araştırılmasıdır. Yöntem- Metot : Yapılan bu araştırmada, lisede okuyan öğrencilerin karanlık kişilik, yıkıcı davranışlar ve davranışsal bağımlılıkları sportif faaliyetlerle dengelemelerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın evrenini, Iğdır ilindeki resmi ve özel liselerde okuyan 400 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin birinci bölümünde demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümde yıkıcı davranışlar ölçeği, akıllı telefon bağımlılığı ölçeği-kısa formu (ATBÖ-KF), karanlık üçlü ölçeği, sosyal medya bozukluğu ölçeği, dijital oyun bağımlılığı ölçeği (DOBÖ-7) kullanılmıştır. Bu çalışmada, verilerin analizi için SPSS 27.0 programı kullanıldı. Verilerin normal dağılımının kontrolü için, basıklık ve çarpıklık değerleri esas alınmıştır (Kline, 2016). Çalışmada bağımlı değişken sayısına göre, çift yönlü ANOVA ve çift yönlü MANOVA analizleri kullanılmıştır. Bağımlı değişkenlerin arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Kolerasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the contribution of sports to the evolution of high school students' destructive behaviors, digital addictions and dark personality traits in the desired-positive direction; to be healthy, able to make the right decisions, open to communication and socially beneficial individuals. Method: The aim of this study is to investigate the balancing of dark personality, destructive behaviors and behavioral addictions of high school students with sportive activities. The population of the study consists of 400 students studying in public and private high schools in Iğdır province. In the first part of the research data, personal information form was used to determine demographic variables. In the second part, destructive behaviors scale, smartphone addiction scale-short form (SMAS-SF), dark triad scale, social media disorder scale, digital game addiction scale (DOBÖ-7) were used. In this study, SPSS 27.0 program was used for data analysis. To check the normal distribution of the data, kurtosis and skewness values were taken as basis (Kline, 2016). According to the number of dependent variables in the study, two-way ANOVA and two-way MANOVA analyzes were used. Pearson's correlation test was applied to determine the relationship between the dependent variables.