The impact of blockchain and big data technologies on the banking sector : Upper segment customer analysis
Blokzincir ve büyük veri teknolojilerinin bankacılık sektörüne etkisi: Üst segment müşteri analizi
  1. Tez No: 876177
  2. Yazar: NUR MİRAY GÜRTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Banka müşterileri zamanla kendilerine ait birçok veriyi banka ile paylaşmaktadır. Bu veriler müşterilerin yaşam alışkanlıklarını, kişilik özelliklerini, yaşam tarzlarını, finansal durumlarını, satın alma güçlerini ve yönelimlerini içermektedir. Müşteriyi en iyi tanımlamanın ve tanımanın yolu müşteriden alınabilecek bilgilerle mümkündür. Elbette bu bilgilerin önceden sınıflandırılması gerekir.Bu çalışmada karar ağacı kullanılarak hedef müşteri kitlesi belirlenmiştir.Belirlenen hedef kitlenin bitcoin teknolojisi aktif olarak kullanması amaçlanmıştır.Blok zincirini kullanıma alarak birkaç bin finansal işlemin toplu olarak işlenmesi ve manuel olarak mutabakatının sağlanması gibi birçok zorlu görevi çözüme kavuşmaktadır. Çalışmada üst segment müşterilerin seçilmesi, harcama davranışlarının takip edilmesi, hisse senedi ve sanal para gibi sektörlere ilgi duyan müşterilerin bankaya çekilmesi ve bu müşterilere özel prim ve ayrıcalıklar sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bank customers share a lot of their own data with the bank over time. This data includes customers' living habits, personality traits, lifestyles, financial situations, purchasing power and orientation. The best way to define and get to know the customer is with the information that can be obtained from the customer. Of course, this information needs to be classified in advance. In this study, the target customer audience was determined using the decision tree. The target audience was aimed to actively use bitcoin technology. By using the blockchain, many challenging tasks such as batch processing and manual reconciliation of several thousand financial transactions are solved. The aim of the study is to select upper segment customers, monitor their spending behavior, attract customers who are interested in sectors such as stocks and virtual money to the bank, and provide special premiums and privileges to these customers.