Türkiye'de uyuşturucu sorunu ve halkla ilişkiler açısından çözüm önerileri
Drug problem in Turkey and the proposals in the respect of public relations
  1. Tez No: 87619
  2. Yazar: AHMET GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmanın genel olarak amacı; Türkiye'de uyuşturucu sorunu ile mücadelede yürütülecek halkla ilişkilerin geçerliliği ve gerekliliğini araştırmak ve bu doğrultuda elde edilecek bulgulardan hareketle çözüm önerileri getirmektir. Konunun bilimsel bir temele dayandırılabilmesi için, iki ayrı anket formu hazırlanmıştır. Bunlardan birisi Ankara Gazi Üniversitesinde öğrenim gören 56 öğrenciye, diğeri ise İstanbul'da AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi)'nde tedavi görmekte olan 43 uyuşturucu bağımlısı hastaya uygulanmıştır. Yapılan anket çalışmalarının analizi neticesinde; a) Uyuşturucu bağımlılarının önemli bir bölümünün, kullanmaya başlamadan önce kullandıkları madde hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları, b) Uyuşturucu ve zararları konusunda halka danışmanlık hizmeti verecek kurumlara ihtiyaç olduğu, c) özellikle, risk grubundaki gençlerin, uyuşturucu ve zararları konusunda uyarılmaları gerektiği tesbit edilmiştir. Elde edilen bulguların literatür ışığında tartışılması sonucunda; uyuşturucu ve zararları hakkında halkın bilgilendirilmesi ve ayrıca uyuşturucu kullananların tedaviye teşvik edilmesi konusunda halkla ilişkilerin gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu tür bir çalışmanın başarıya ulaşması için sadece halkla ilişkiler tekniklerinin kullanımı değil, aynı zamanda halkla ilişkilerin bilimsel düzeyde ele alınması da gerekir.
Özet (Çeviri)
The study generally aimed at the research of the necessity and validity of public relations on struggling against drug problem in Türkiye and in the light of the findings to advice some proposals for the solution of the problem. In order to consider the topic in a more scientific way, two different public surveys were prepared. One of them was applied to 56 students in Gazi University in Ankara and the other one was applied to 43 drug addicts under treatment in AMATEM (the Treatment Centre for Alcohol and Substance Addicts) in Istanbul. As a result of the analysis of the findings acquired during the research, the followings were established; a) Before beginning of using illicit drugs, the considerable amount of the drug addicts had not sufficient knowledge regarding the substance in question. b) There is a need for the counsellor institutions informing people on illicit drugs and their harms. c) Especially the youth in the risk group for drug abuse should be warned on illicit drugs and their harms. The arguing of the findings in the light of the literature resulted in the necessity that the public should be informed of the illicit drugs and also the drug addicts should be encouraged for treatment. This task can not only be tackled with using the technics of public relations, but with using public relations scientifically.