Geçici koruma statüsündeki engelli ve yaşlı Suriyelilerin sosyal hizmetlere erişimi üzerine etnografik bir inceleme: Tekirdağ örneği
Thesis access to social work practices of disable and elderly Syrians with temporary protection status: an etnographic examination in Tekirdağ
  1. Tez No: 876222
  2. Yazar: EZGİ YALKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE KAYA TİLBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Anadolu coğrafyası konumu gereği eski çağlardan itibaren çeşitli göç hareketlerine tanıklık etmiştir. Küreselleşmenin etkisi sonucu değişen göç hareketleri ile Türkiye hedef ülke haline gelmeye başlamış ve göç yönetimi ile ilgili politikaların revize edilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Suriye'de 2011 yılında meydana gelen siyasi istikrarsızlıklar ve çatışmalar nedeniyle yaşanan yoğun kitlesel göçler ile sınır kapılarından giriş yapan Suriyeliler, açık kapı politikası ile ülkemize kabul edilerek geçici koruma kapsamına alınmıştır. Göçmenlerin, göç sürecinde ve sonrasında yaşadıkları çeşitli sorunlar, özel ihtiyaç sahibi olmaları halinde savunmasızlık durumlarını artırmaktadır. Bu çalışmada, Suriye'den zorunlu göç hareketi ile ülkemize kabulü yapılan, konumları nedeniyle özel ihtiyaç sahibi olan engelli ve yaşlı Suriyeli göçmenlerin statü durumu, göç süreci ve sonrasında yaşadıkları sorunlar, sosyal hizmet uygulamalarına erişim durumları nitel araştırma yöntemi ile derinlemesine görüşmeler yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, Tekirdağ ilinde yaşayan geçici koruma kapsamındaki 18 yaş üstü 10 engelli Suriyeli birey ve geçici koruma kapsamındaki 60 yaş üstü 9 Suriyeli birey ile yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve gözlem tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler sosyo-demografik özellikler, zorunlu göç deneyimi, istihdam ve ekonomik sorunlar, barınma, aile içi ilişkiler, gündelik yaşam, sağlık, dil sorunu, sosyal ağlar, toplumsal hayata katılım, sosyal hizmetlere erişim, sosyo-kültürel uyum ve geri dönüş düşüncesi temaları ekseninde etnografik yaklaşımla analiz edilmiştir. Göç süreci ve sonrasında meydana gelen değişim ve çeşitli sorunlar karşısında savunmasız bir grubu temsil eden engelli ve yaşlı göçmenlerin kesişimsel dezavantajlılık yaşamaları ve literatürde konuya ilişkin yeterli çalışmanın bulunmaması nedeniyle bu kapsamda elde edilen bulguların, göçte engelli ve yaşlı olma boyutunu sosyal hizmet uygulamaları açısından ele alarak literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Çalışmada, dil sorununa bağlı olarak tercüman yardımıyla ve Türkçe bilen yakınlarının yardımı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Engel ve yaş durumuna bağlı olarak örneklem grubunun oluşturulması çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anatolian geography has witnessed various migration movements since ancient times due to its location. With the changing migration movements as a result of the impact of globalization, Turkey has become a target country and there is a need to revise policies on migration management. Syrians who entered Syria through border gates due to the mass migration caused by the political instability and conflicts in Syria in 2011 were admitted to our country with an open door policy and taken under temporary protection. The various problems migrants experience during and after the migration process increase their vulnerability if they have special needs. In this study, the status of disabled and elderly Syrian migrants who were admitted to our country with the forced migration movement from Syria and who have special needs due to their location, the problems they experienced during and after the migration process, and their access to social service practices were evaluated through in-depth interviews using qualitative research method. In the study, in-depth interviews were conducted with 10 disabled Syrian individuals over the age of 18 under temporary protection and 9 Syrian individuals over the age of 60 under temporary protection living in Tekirdağ province through semi-structured interview forms and observation technique was utilized. The data obtained were analyzed with an ethnographic approach on the themes of socio-demographic characteristics, forced migration experience, employment and economic problems, housing, family relations, daily life, health, language problem, social networks, participation in social life, access to social services, socio-cultural adaptation and return thoughts. Since disabled and elderly migrants, who represent a vulnerable group in the face of change and various problems that occur during and after the migration process, experience intersectional disadvantages and there are not enough studies on the subject in the literature, it is aimed that the findings obtained in this context will contribute to the literature by addressing the dimension of being disabled and elderly in migration in terms of social work practices. In the study, interviews were conducted with the help of an interpreter due to language problems and with the help of relatives who speak Turkish. The limitation of the study is that the sample group was formed depending on the disability and age status.