Tek oyunculu hikaye tabanlı oyunlarda karakter tasarımı : God of war örneği
Character design in single-player story-based games: God of war example
- Tez No: 876237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzün gelişen teknolojisiyle oyun sektörünün büyümesi ve gelişmesi hız kazanmıştır. Teknolojinin hayatımıza derinlemesine girmesiyle sinematik anlatımlar daha da artarak hikâye tabanlı oyunların gelişimine destek vermiştir. Sektördeki firmaların artmasıyla da rekabet ve tabii olarak üretimin arttığı görülmektedir. 2000'li yıllarda görsel ve grafik kalitenin gelişmesi, güçlü donanımlar sayesinde oyun sektörünün de görsel açıdan ilerlemesi ve daha gerçekçi bir şekilde sunumların ortaya çıkması karakter tasarımı alanını ciddi manada etkilemiştir. Görüntü ve grafik olarak daha gerçekçi karakterlerin sunulması daha detaylı aktarımları da mümkün kılmaktadır. Oyun oynama sürecini belirleyen ana unsur olmalarına rağmen karakter tasarımı hakkında yeterli literatürün Türkiye'de inşa edildiğini söylemek güçtür. Bu sebeple çalışmada örnek bir karakter analizi çerçevesi oluşturulması hedeflenmiştir. Amaç doğrultusunda yılın oyunları incelenmiş, sektördeki etkisi, hikâye derinliği, oluşturmuş olduğu literatür zenginliği sebebiyle God of War (2018) için oluşturulan karakterlerin fenomenolojik desende incelenmesi hedeflenmiştir. Gestalt teorisine göre karakter tasarlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve karakter tasarımı ile uyumlu olacak şekilde incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda God of War oyununun karakter tasarımı başarılı bir örnek olarak bulunmuştur. Ayrıca incelemeden hareketle örnek bir karakter tasarımı teklif edilmiştir. Sonuçlar karakter tasarımı için belirlenen kodların büyük oranda God of War içinde temsil edildiğini göstermektedir. Ana karakter tasarımcılar, oyun araştırmacıları ve sektör yöneticileri için yol gösterme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
With today's developing technology, the growth and development of the gaming industry has accelerated. As technology has entered our lives deeply, cinematic narratives have increased and supported the development of story-based games. It is seen that with the increase of companies in the sector, competition and naturally production increases. In the 2000s, the development of visual and graphic quality, the visual progress of the gaming industry thanks to powerful hardware, and the emergence of more realistic presentations seriously affected the field of character design. Presenting more realistic characters in terms of images and graphics also makes more detailed transfers possible. Although they are the main element that determines the game-playing process, it is difficult to say that sufficient literature on character design has been built in Turkey. For this reason, the aim of the study is to create an exemplary character analysis framework. For the purpose, the games of the year were examined, and it was aimed to examine the characters created for God of War (2018) in a phenomenological pattern due to its impact on the industry, depth of story, and the richness of literature it created. According to Gestalt theory, what should be taken into consideration when designing a character and what is compatible with the character design were examined. As a result of this review, the character design of the God of War game was found to be a successful example. Additionally, an example character design was proposed based on the review. The results show that the codes determined for character design are largely represented in God of War. The main character has the potential to provide guidance for designers, game researchers and industry executives.