Fen konularına yönelik artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş sorgulamaya dayalı öğretim programının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of inquiry-based teaching program enriched with augmented reality towards science topics
  1. Tez No: 876239
  2. Yazar: OKAN SIBIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ACAR ŞEŞEN, DOÇ. DR. AYFER MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı küresel iklim değişikliği bağlamından yola çıkılarak çeşitli fen konularına yönelik geliştirilen sorgulamaya dayalı ve artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş sorgulamaya dayalı öğretim programlarının tipik gelişim gösteren ve özel yetenekli 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, geliştirilen öğretim materyallerine ilişkin motivasyonlarına, kavramsal anlamalarına ve bilimsel süreç becerilerine etkilerini ve uygulanan öğretim programlarına yönelik öğrenci görüşlerini araştırmaktır. Çalışma İstanbul'da bir ortaokula kayıtlı 8. sınıfa devam eden tipik gelişim gösteren 53 öğrenci ve Bilim ve Sanat Merkezine kayıtlı 8. sınıfa devam eden özel yetenekli 32 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen öğretim programlarının uygulaması ortaokulda seçmeli Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği dersinde, Bilim ve Sanat Merkezi'nde ise fen bilimleri dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karma yöntemi araştırma desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Geliştirilen öğretim programlarının öğrencilerin akademik başarıları ve kavramsal anlamalarına etkisini değerlendirebilmek amacıyla çalışma kapsamında geliştirilen“Küresel İklim Değişikliğine Yönelik İki Aşamalı Teşhis Testi”, bilimsel süreç becerilerine etkisini değerlendirebilmek amacıyla çalışma kapsamında geliştirilen“Bilimsel Süreç Becerileri Testi”, öğretim materyallerine ilişkin motivasyonlarına etkisini değerlendirebilmek amacıyla ise Keller (2010) tarafından geliştirilen ve Dinçer ve Doğanay (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öğretim Materyallerine İlişkin Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin geliştirilen öğretim programlarına yönelik görüşlerini inceleyebilmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş öğretim programının etkisi daha fazla olmakla birlikte her iki öğretim programının öğrencilerin akademik başarılarına, öğretim materyallerine ilişkin motivasyonlarına, kavramsal anlamalarına ve bilimsel süreç becerilerine olumlu katkıları olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin geliştirilen öğretim programlarını ve artırılmış gerçeklik uygulamasını günlük hayatla ilişkili, eğlenceli, zengin içeriğe sahip ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı olarak gördükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of inquiry-based and augmented reality enriched inquiry-based curriculum developed for various science subjects based on the context of global climate change on the academic achievement, motivation, conceptual understanding and science process skills of typically developing and gifted 8th grade students and their opinions about the curriculum. The study was conducted with 53 typically developing 8th grade students enrolled in a middle school in Istanbul and 32 gifted 8th grade students enrolled in a Science and Art Center. The implementation of the developed curricula was carried out in the elective Environmental Education and Climate Change course at the middle school and in the science course at the Science and Art Center. Intervention design, one of the mixed research method designs, was used in the study. In order to evaluate the effect of the developed curricula on students' academic achievement and conceptual understanding, the“Two-Tier Diagnostic Test for Global Climate Change”developed within the scope of the study was used, in order to evaluate the effect on their science process skills, the“Science Process Skills Test”developed within the scope of the study was used, and in order to evaluate the effect on their motivation for instructional materials, the“Instructional Materials Motivation Scale”developed by Keller (2010) and adapted into Turkish by Dinçer and Doğanay (2016) was used. In addition, semi- structured interviews were conducted to examine students' views on the curricula developed. In the study, it was determined that both curricula contributed positively to students' academic achievement, motivation towards instructional material, conceptual understanding and science process skills, although the effect of the curriculum enriched with augmented reality was higher. Students perceived the developed curricula and augmented reality application as relevant to daily life, fun, rich in content, and facilitating learning.