Artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş jigsaw etkinliklerinin 'Maddenin tanecikli yapısı'na ilişkin başarıya ve teknolojik farkındalığa etkisi
The effect of jigsaw activities enriched with augmented reality on success and technological awareness relating to the 'Particulate structure of matter'
- Tez No: 643350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışmada, yedinci sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddenin Tanecikli Yapısı ve Saf Maddeler”konularına yönelik geliştirilen jigsaw ve artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş jigsaw etkinliklerinin; akademik başarı, jigsaw tekniğine yönelik görüş ve derslerde teknolojinin kullanılmasına yönelik farkındalığa olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desene uygun olarak, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 109 yedinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Rastgele atama yoluyla 7/D sınıfı deney I grubu (N=37), 7/E sınıfı deney II grubu (N=36) ve 7/A sınıfı kontrol grubu (N=36) olarak belirlenmiştir. Konularının öğretimi; deney I grubunda Jigsaw etkinlikleriyle, deney II grubunda artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş Jigsaw etkinlikleriyle ve kontrol grubunda 2018-2019 eğitim-öğretim yılı MEB tarafından onaylı Fen Bilimleri Ders Kitabında (Seyrek, Türker, Bozkaya ve Üçüncü, 2019) yer alan etkinlikler ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama, haftada 4 ders saati olmak üzere (1 ders saati=40 dakika) toplamda dört buçuk haftayı kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Özyalçın ve Avcı (2019) tarafından geliştirilen“Maddenin Tanecikli Yapısı ve Saf Maddeler Başarı Testi”, Şimşek (2007) tarafından geliştirilmiş“Jigsaw Görüş Ölçeği”ve Dağtekin (2016) tarafından geliştirilmiş“Derslerde Teknolojinin Kullanılmasına Yönelik Farkındalık Ölçeği”ön test-son test olarak 3 gruba da uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; Microsoft Excell, TAP ve SPSS paket programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen ön test verilerine göre; uygulama öncesinde grupların denk olduğu saptanmıştır. Uygulama sonrasında ise: Deney II grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre başarılarında anlamlı düzeyde artış olduğu, deney I ve deney II grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre Jigsaw tekniğine yönelik anlamlı derecede olumlu görüşler geliştirdiği ve sadece deney II grubu öğrencilerinin derslerde teknolojinin kullanılmasına yönelik farkındalık düzeylerinde anlamlı derecede artış sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, Jigsaw and Jigsaw activities enriched with augmented reality developed for seventh grade Science course“Particulate Structure of Matter and Pure Substances”; It is aimed to examine the effects of academic achievement, opinions on jigsaw technique and awareness of using technology in courses. The study was carried out with 109 seventh grade students studying at a secondary school, in the district of Gaziosmanpaşa in the province of Istanbul in the 2019-2020 academic year, in attending with the quasi-experimental pattern with pretest-posttest control group. Study groups randommly assigned as experiment I group (7/D, N=37), experiment II group (7/E, N=36) and control group (7/A, N=36). Teaching of the subjects was conducted with Jigsaw activities in the experimental group I, Jigsaw activities enriched with augmented reality in the experimental group II, and the activities included in the Science Textbook (Seyrek, Türker, Bozkaya, and Üçüncü, 2019) approved by the Ministry of National Education for the 2018-2019 academic year in the control group. Study lasted four and a half weeks in total, 4 lessons per week (1 lesson = 40 minutes). In the research as data collection tools;“Particulate Structure of Matter and Pure Substances Achievement Test”developed by Özyalçın and Avcı (2019),“Jigsaw Vision Scale”developed by Şimşek (2007) and“Awareness Scale for Using Technology in Lessons”developed by Dağtekin (2016) were distributed to 3 groups as pretest-posttest. In analyzing the data; Microsoft Excell, TAP and SPSS package programs were used. Findings of the study revealed that: It was determined that the groups were equivalent before the application. After the application: Experiment II group students had a significant increase in their success compared to control group students, experimental I and experiment II group students developed significantly positive opinions about the jigsaw technique compared to the control group students and only experiment II group students had a significant increase in the awareness levels of the towards the use of technology in the lessons.