Beliren yetişkinlerde ontolojik iyi oluş ile bilişsel duygu düzenleme, bilinçli farkındalık ve öz şefkat arasındaki ilişkiler
Relationships between ontological well being, cognitive emotion regulation, mindfulness and self compassion in emerging adults
  1. Tez No: 876248
  2. Yazar: DİLARA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UZ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerde ontolojik iyi oluş ile bilişsel duygu düzenleme, bilinçli farkındalık ve öz şefkat arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda beliren yetişkinlerin bilişsel duygu düzenleme, bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeylerinin ontolojik iyi oluşu ne derecede yordadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi'nin çeşitli fakülte ve bölümlerinde öğrenim görmekte olan 447 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Ontolojik İyi Oluş Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Öz Duyarlılık Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analiz aşamasında SPSS 24.0 paket programından yararlanılarak betimsel istatistikler, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve aşamalı çoklu doğrusal regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öz şefkat ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden plana tekrar odaklanma, kendini suçlama, yıkım ve pozitif yeniden gözden geçirmenin beliren yetişkinlerde ontolojik iyi oluşun anlamlı birer yordayıcısı olduğu ve bu bağımsız değişkenlerin ontolojik iyi oluş toplam varyansının %32'sini açıkladığı bulgusu elde edilmiştir. Beliren yetişkinlerde ontolojik iyi oluş ile öz şefkat ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden yıkım ve kendini suçlama arasındaki ilişki negatif yönlü iken; bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden plana tekrar odaklanma ve pozitif yeniden gözden geçirme stratejileri ile ontolojik iyi oluş arasındaki ilişki pozitif yönlüdür. Araştırmanın kapsamında elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between ontological well-being and cognitive emotion regulation, mindfulness and self compassion in emerging adults. For this purpose, it was aimed to determine to what extent the cognitive emotion regulation, mindfulness and self compassion levels of emerging adults predict ontological well- being. The sample of the research consists of 447 university students studying in various faculties and departments of Dokuz Eylul University. Ontological Well- Being scale, Cognitive Emotion scale, Mindfulness Attention Awareness scale and Self Compassion scale and the Personal Information scale form created by the researcher were used as data collection tools in the study. During the data analysis phase descriptive statistics, Pearson product- moment correlation coefficient calculation and stepwise multiple regression analysis techniques were used by using the SPSS 24.0 package program. As a result of the research, it was found that self compassion and refocusing on the plan, self blame, catastrophizing and positive reappraisal which are sub-dimensions of cognitive emotional regulation strategies were significant predictors of ontological well- being in emerging adults and that these independent variables explained 32% of the total variance of ontological well- being. While the relationships between ontological well- being, self compassion and cognitive emotion regulation strategies such as destruction and self blame is statistically significant in emerging adults; the relationship between cognitive emotion regulation strategies such as refocusing on plan, positive reappraisal and ontological well- being is positive. The findings obtained within the scope of the research were discussed in the light of the literature.