7. sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesinde sanal tur uygulamasının öğrenci başarısına etkisi ve uygulama hakkında öğrenci görüşleri
The effect of the virtual tour application on student success in the 7th grade Solar System and Beyond unit and student opinions about the application
- Tez No: 876272
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ortaokul 7. sınıfta Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesinde sanal tur uygulamasının öğrenci başarısına ve öğrenci görüşleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde Giresun ili Bulancak ilçesindeki bir ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel ve nicel desenlerin bir arada kullanıldığı karma bir yönteme sahiptir. Çalışmanın örneklemi tesadüfi olarak atanan kontrol (19) ve deney grubu (19) olarak toplam 38 öğrenciyi içermektedir. Deney grubunda sanal tur uygulaması ile ders işlenirken kontrol grubunda normal konu anlatımı ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesinde 7. sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi incelenmiş, yapılan inceleme ile sanal tur gezilerinin Konya ve Kayseri bilim merkezleri sanal turları ile yapılmasına karar verilmiştir. Veri toplama aracı olarak çalışmada akademik başarı testi, açık uçlu başarı testi ve 7. sınıf öğrencilerin sanal tur kullanımına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen sanal tur açık uçlu görüşme kullanılmıştır. Başarı testinden elde edilen veriler SPSS 23,00 paket programına girilerek elde edilen sonuçlar bağımsız gruplar T-testi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin anket sorularına verdikleri cevaplar nitel analiz yöntemlerinden betimsel analiz ve içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda kontrol ve deney grubundaki öğrencilerin ön test- son test başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak deney grubunun son test puanları lehine artış söz konusudur. Bu durum sanal tur uygulaması ile ders öğretiminin öğrenci başarısını olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir. Öğrenci görüşlerinin incelenmesinde kullanılan anket sorularına öğrencilerin verdikleri cevaplara göre sanal tur uygulamasının; fen dersini ilgi çekici hale getirdiği, fen kavramlarının öğrenilmesini kolaylaştırdığı, bilgilerin kalıcı olmasını sağlayarak ders öğretimine katkı sağladığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the virtual tour application on student success and student opinions in the Solar System and Beyond unit in the 7th grade of secondary school. The study was conducted with students studying in the 7th grade at a secondary school in Bulancak district of Giresun province during the 2022-2023 academic year. The study has a mixed method in which qualitative and quantitative designs are used together. The sample of the study includes a total of 38 students as randomly assigned control (19) and experimental groups (19). While the lesson was taught with a virtual tour application in the experimental group, the application was carried out with normal lecture in the control group. Before the application, the 7th grade Solar System and Beyond unit was examined, and after the examination, it was decided to make virtual tours with virtual tours of Konya and Kayseri science centers. As data collection tools, an academic achievement test, an open-ended achievement test and a virtual tour open-ended interview developed by the researcher were used to determine the opinions of 7th grade students on the use of virtual tours. The data obtained from the achievement test was entered into the SPSS 23.00 package program and the results were analyzed with independent groups T-test. The students' answers to the survey questions were evaluated using descriptive analysis and content analysis methods, which are among the qualitative analysis methods. As a result of the research, no significant difference was found between the pre-test and post-test success scores of the students in the control and experimental groups. However, there is an increase in favor of the post-test scores of the experimental group. This shows that teaching lessons with the virtual tour application has a positive impact on student success. According to the students' answers to the survey questions used to examine student opinions, the virtual tour application; It has been concluded that it makes the science lesson interesting, facilitates the learning of science concepts, and contributes to lesson teaching by ensuring that the information is permanent.