Fen bilimleri 7. sınıf güneş sistemi ve ötesi ünitesinde artırılmış gerçeklik kullanımının kavram yanılgıları üzerine etkisi
The effect of augmented reality use on misconceptions in science 7th grade solar system and beyond unit
  1. Tez No: 811332
  2. Yazar: EDA AKBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SOYALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Artırılmış gerçeklik, gerçek çevrenin görüntü, ses, GPS ve benzeri verilerle zenginleştirilmesine dayanan teknolojidir. Bu çalışmanın amacı ilköğretim 7. sınıflarda okutulan ''Güneş Sistemi ve Ötesi'' ünitesinde yer alan konu ve kavramlarla ilgili öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarının tespiti ve bu konular üzerine hazırlanmış artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerde var olan bu kavram yanılgılarının giderilmesinde etkili olup olmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Van il merkezinde bulunan Turgut Reis İlköğretim Okulu 7. sınıflarda okuyan 24 öğrenci ile zayıf deneysel bir uygulama yapılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce öğrencilerde var olan kavram yanılgılarının tespit edilebilmesi için 8 sorudan oluşan 3 aşamalı bir kavram yanılgısı testi geliştirilerek öğrencilere ön-test olarak uygulanmıştır. Bu sayede var olan kavram yanılgıları tespit edilmiştir. Ön-test sonrası bu ünitede yer alan kavramlarla ilgili artırılmış gerçeklik uygulamaları 3 hafta süresince kullanılarak ders işlenmiştir. Uygulama sonrası hazırlanan kavram yanılgısı testi öğrencilere son-test olarak tekrar uygulanıp öğrencilerde var olan kavram yanılgılarında değişiklik olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucu özellikle gündelik hayatta sık sık kullanılan yıldız kayması, kuyruklu yıldız gibi kavramlar öğrencilerde en çok rastlanan kavram yanılgıları olduğu, artırılmış gerçeklik uygulamaları ile kavram yanılgılarının büyük oranda giderildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is a technology based on enriching the real environment with image, sound, GPS and similar data. The aim of this study is to determine the misconceptions of students about the subjects and concepts in the“Solar System and Beyond”unit taught in the 7th grade of primary school and to examine whether augmented reality applications prepared on these subjects are effective in eliminating these misconceptions. For this purpose, a quasi-experimental application was conducted with 24 7th grade students from Turgut Reis Elementary School in Van city center. Before starting the application, a 3-stage misconception test consisting of 8 questions was developed and applied to the students as a pre-test in order to determine the existing misconceptions of the students. In this way, existing misconceptions were identified. After the pre-test, the lesson was taught by using augmented reality applications related to the concepts in this unit for 3 weeks. The misconception test prepared after the application was reapplied to the students as a post-test and it was examined whether there was any change in the misconceptions of the students. As a result of the examination, it was observed that misconceptions such as shooting stars and comets, which are frequently used in daily life, were the most common misconceptions of the students, and the misconceptions were largely eliminated with augmented reality applications.