Sürdürülebilirlik maliyetlerin muhasebeleştirilmesi: Bir uygulama
Accounting sustainability costs: An application
- Tez No: 876271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAYYİP DOĞUŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sanayileşme, nüfus sayısındaki hızlı artışlar, çarpık kentleşme, ormanlık alanların yok edilmesi, nükleer felaketler çevrenin tahrip olmasına ve kaynakların azalmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliğindeki artış insanlığa ve gelecek kuşaklara zarar vermektedir. Çevresel bilincin gelişmesi insanları ve işletmeleri çevreyi korumaya yönelik uluslararası boyutta çalışmalar yapmaya yöneltmiştir. Uluslararası boyutta yapılan çalışmalar yeni kavramların ortaya çıkmasına ve bu kavramlar ışığında çevrenin korunmasına yönelik rehberler oluşturulmasına neden olmaktadır. Sürdürülebilirlik ve Çevre Muhasebesi gibi kavramlar çevrenin korunmasına yönelik yapılan çalışmaların sonucunda son yıllarda önemi giderek artan kavramlar olmaktadır. Sürdürülebilirlik, çevresel kaynakların sürekliliğini korumaya yönelik sosyal, ekonomik ve çevresel boyutlarda değerlendirilmekte ve karbon ayak izinin azaltılmasında işletme ve kurumlara rehberlik etmektedir. İşletmelerin çevrenin korunması ve karbon ayak izinin azaltılması için yaptığı çalışmalar işletmelere belirli maliyetler yüklemektedir. Bu maliyetlerin kaydedilmesi sınıflandırılması ve raporlanması çevre muhasebesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada demir çelik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin karbon salınım miktarı hesaplanmakta ve çevrenin kullanılması, korunması yönünde gerçekleştirdiği harcamalara yönelik maliyetler muhasebe kayıtlarına göre ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrialization, rapid increases in population censuses, unplanned urbanization, destruction of forest areas, and nuclear disasters cause the transformation and restructuring of the environment. The increase in environmental pollution harms humanity and future generations. Developments in environmental awareness have led people and businesses to work towards international markets to impact the environment. Studies carried out on an international scale lead to the emergence of new concepts and the pages of guides for the protection of the environment. Concepts such as Sustainability and Environmental Accounting have become increasingly important in recent years as a result of the results made for the protection of the environment. Sustainability, social, economic and oxygen dimensions to maintain the continuity of oxygen are evaluated and support is provided to businesses and institutions in reducing their carbon footprint. Certain intervals are imposed in the processes carried out to protect the environment and reduce the carbon footprint. The classification and reporting of these capacity records is the basis of environmental accounting. This project calculates the amount of carbon emissions operating in the iron and steel sector and accounts for the costs of using and protecting the environment.